English

Tensionet SHBA-Turqi| Biden: Të mos përsëritet më. Çavusoglu: Deklaratë sharlatanësh

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara dhe Turqisë, të cënuara nga sanksionet e vazhdueshme amerikane përballë politikave të presidentit Erdogan, vështirë se do të mund të riparohen.

- Advertisement -

Të hënën, Uashingtoni dhe Ankaraja u përplasën sërish, këtë herë lidhur me përkujtimin e gjenocidit armen, të cilin pala turke e mohon.

Ishte presidenti Joe Biden që përmes një deklarate kujtoi armenët e rënë gjatë gjenocidit dhe u zotua që të mos lejojë përsëritjen e ngjarjeve të tilla.

“Shumë nga armenët e mbijetuar u detyruan të nisnin një jetë të re në toka të reja, përfshirë Shtetet e Bashkuara. Ata treguan historitë e tyre dhe ato të paraardhësve për të mbajtur mend dhe për t’u siguruar që gjenocide si ai i 108 viteve më parë të mos përsëriten më”, deklaroi Biden.

Nuk mungoi reagimi i Ankarasë zyrtare, që përmes ministrit të Jashtëm, Mevlut Çavusoglu i cilësoi deklaratat e presidentit amerikan një “tentativë të politikanëve sharlatanë për të ndryshuar historinë”.

“Deklaratat e motivuara politikisht nuk mund të ndryshojnë faktet. Askush nuk duhet të guxojë të na japë leksione mbi historinë tonë”, deklaroi Çavusoglu.

Rreth 1.5 milion armenë u vranë në ngjarjet që shënuan atë që njihet si gjenocidi i parë i shekullit të njëzetë.

Turqia mohon që vdekjet të kenë përbërë gjenocid, duke pretenduar se ato u shkaktuan nga trazirat dhe lufta civile.

Ndërkohë, në vigjiljen e ditës përkujtimore, në sheshin kryesor të Jerevanit disa qindra qytetarëve marshuan me pishtarë të ndezur dhe dogjën flamurin e Turqisë dhe Azerbajxhanit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?