Terapia për fëmijët me sindromën Down me kosto të papërballueshme

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Fëmijët me sindromën Down hasen çdo ditë me vështirësi ekonomike. Kostot për të kryer terapi janë më të larta sesa asistenca që marrin nga shteti

Uenkli është 7 vjeç. Ai nuk mund të flasë, por buzëqeshja e tij tregon shumë.

Atij i duhet të bëjë terapi thuajse çdo ditë, për të arritur rezultate.

- Advertisement -

“Unekli vështirësitë i ka akoma dhe më të thekusara tek lapsi dhe tek e folura. Me anë të të terapitve vazhdon mirë, por kemi mungesa. Është pak dembel e ushqej, e coj në banjo nuk tregon akoma. Punë përkushtim do, por dashuria që të fal e harron. Buzëqeshja ka këtë mimikën që shtregon duart”, tha Eriola Muzhaqi, nëna e Uneklit.

Uneki shkon në kopsht. Ai nuk ka mësuese mbështetëse, që ta ndihmojë atë.

Një fëmijë me sindromën Down merr një përkrahje financiare nga shteti deri më shumën e 10 mijë lekëve të reja. Shumë që nuk mbulon as kostot për terapi

“Mesatarisht një orë terapi është 15 mijë lek të vjetra, dhe sigurisht për një familje është barrë e madhe. fëmijë me sindromën Down varion 3 -6 orë në javë. Për të kryer rregullisht terapitë, një fëmije me sindromën Down i duhen 36 mijë lekë  në muaj”, u shpreh Flavia Shehu, drejtuese e qendrës Pro Pak.

Aktualisht në Shqipëri janë 643 persona të diagnostikuar sindromën Down. ndërsa qendra ku këta të rinj marrin terapi ka në Tiranë, Elbasan, Durrës dhe Vlorë.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Pakësimi i studentëve, përfaqësuesi i ministrisë: Janë të lidhura me demografinë

Përfaqësuesi i ministrisë së Arsimit, Oltion Rrumbullaku tha në një intervistë për “Review” në Euronews Albania se pakësimi i studentëve lidhet me demografinë dhe...

Alimehmeti: Trumbetohet Porti i Durrësit po s’ka studentë për mekanik detarë

Mjeku Ilir Alimehmeti tha për “Review” në Euronews Albania se Porti i Durrësit trumbetohet, por në fakt s’ka studentë që duan të profilizohen si...

I dashuri i Klodiana Vefës rrëfen debatin e fundit: Ajo s’e kishte frikë burrin

Klodiana Vefa mbeti e vrarë në mes të rrugës në Itali me tre plumba. Ajo u qëllua nga bashkëshorti, me të cilin ende nuk...

TË FUNDIT

Pakësimi i studentëve, përfaqësuesi i ministrisë: Janë të lidhura me demografinë

Përfaqësuesi i ministrisë së Arsimit, Oltion Rrumbullaku tha në një intervistë për “Review” në Euronews Albania se pakësimi i studentëve lidhet me demografinë dhe...

Alimehmeti: Trumbetohet Porti i Durrësit po s’ka studentë për mekanik detarë

Mjeku Ilir Alimehmeti tha për “Review” në Euronews Albania se Porti i Durrësit trumbetohet, por në fakt s’ka studentë që duan të profilizohen si...

I dashuri i Klodiana Vefës rrëfen debatin e fundit: Ajo s’e kishte frikë burrin

Klodiana Vefa mbeti e vrarë në mes të rrugës në Itali me tre plumba. Ajo u qëllua nga bashkëshorti, me të cilin ende nuk...

“Në 2030 do studiojnë për influencer”, Nora Malaj: Sistemi i arsimit ka dështuar

Ish-ministrja Nora Malaj tha në një intervistë për “Review” në Euronews Albania se në vitin 2030 pritet që studentët të zgjedhin degën e influencerit,...

Mehmeti ironizon sistemin arsimor: T’i them familjes rrini pa bukë se hamë titullin

Pedagogu Ndriçim Mehmeti ironizoi në një intervistë për “Review” në Euronews Albania sistemin arsimor. Ai kujtoi se pritej rritje e madhe nga kuotat e mbrojtura,...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×