English

‘Testimi i virgjërisë’, vepër penale, Kosova ashpërson dënimet për krimet seksuale

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Testimi i virgjërisë” cilësohet vepër penale me kodin e ri që votoi Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme. Kërkimi i këtij testi do të sanksionohet pasi shkel të drejtat themelore të njeriut.

- Advertisement -

“Po ashtu është parashikuar si vepër e re penale ‘testimi i virgjërisë’. Kjo vepër e re sanksionohet sepse konsiderohet se ky është test mjekësor i panevojshëm përmes së cilit shkelen të drejtat themelore njeriut”, thuhet në vendimin e qeverisë së Kosovës.

Një pjesë e rëndësishme e këtij kodi përveç masave ndëshkuese për dhunuesit është edhe llogaritja si vepër penale e testimit të virgjërisë.

Përveç kësaj, me kodin e ri të dënuarit për sulm seksual dhe dhunë në familje do të përballen me masa të rënda sipas ndryshimeve të Kodit Penal. Atyre parashikohet t’u ndalohet kandidimi në poste publike në periudhën nga 3-10 vjet në të gjitha nivelet. Gjithashtu, atyre do t’u ndalohet edhe marrja e patentës së shoferit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?