English

Thirrja e OBSH: Monitoroni nënvariantin e ri të COVID

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka shpallur së fundmi një nënvariant të ri të COVID të quajtur EG.5, të quajtur jozyrtarisht Eris, një “variant shqetësues”.

- Advertisement -

OBSH u ka kërkuar vendeve që t’i kushtojnë vëmendje në një kohë kur numri i të infektuarve në botë po rritet.

“Variantet me interes” janë ato shtame që dihet se transmetohen më lehtë, shkaktojnë forma më të rënda të sëmundjes ose anashkalojnë sistemin imunitar dhe po përhapen në disa vende të ndryshme, raportoi BBC.

OBSH deklaroi se nënvarianti EG.5 nuk përbën një kërcënim të madh për shëndetin publik dhe se nuk ka asnjë provë që shkakton forma më të rënda të sëmundjes në krahasim me shtamet e tjera që qarkullojnë aktualisht.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×