Tre ushqime që ndihmojnë kundër djegieve nga dielli

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Më në fund ka ardhur vera dhe koha për të shijuar diellin, por orët e gjata të ekspozimit mund të shkaktojnë dhe djegie.

Ekzistojnë shumë produkte të disponueshme në shtëpi që mund t’i përdorni kundër pasojave që do ju lërë dielli. Tre nga këto i keni të nënrenditura:

Sodë buke e tërshërë

- Advertisement -

Vendosja e disa lugëve sodë buke në një vaskë plot me ujë të ftohtë për afro 15-20 minuta ndihmon në reduktimin e dëmtimit të diellit, dhe shtimi i një filxhani tërshërë në vaskë gjithashtu qetëson irritimin dhe ndihmon lëkurën të mbajë lagështinë natyrale. Megjithatë, mos fërkoni asgjë në lëkurë.

Aloe vera

Është gjithashtu një ilaç për djegiet që më së shpeshti mund të gjendet pa recetë, kështu që nëse nuk mund të arrini te bima, provoni të blini një xhel.

Çaj kamomili

Qetëson lëkurën e djegur nga dielli. Përgatisni çajin dhe lëreni të ftohet. Kur të jetë gati, lagni një leckë dhe aplikojeni në zonën e prekur. Nëse jeni alergjik ndaj polenit, nuk duhet ta përdorni këtë trajtim pasi mund të shkaktojë reaksion alergjik.

 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Unaza 750 mijë euro “u zhduk” papritur në hotel, gjendet brenda fshesës me korrent

Vizitorja e një hoteli në Francë kishte denoncuar në polici një vjedhje e cila sipas saj kishte ndodhur në dhomën e hotelit ku po...

Dyshohet se fshehu pasurinë, dërgohet në gjykatë dosja për ish-prokurorin e njohur

Prokuroria e Durrësit ka përfunduar hetimet në lidhje me ish-prokurorin Petrit Fusha. Fusha akuzohet për deklarim të rremë të pasurisë. Dosja në ngarkim të tij...

Irani akuzon diplomatin suedez të BE-së për komplot me Izraelin

Gjyqësori i Iranit ka akuzuar suedezin Johan Floderus, një diplomat i Bashkimit Evropian (BE) i ndaluar në Iran për më shumë se 600 ditë,...

TË FUNDIT

Unaza 750 mijë euro “u zhduk” papritur në hotel, gjendet brenda fshesës me korrent

Vizitorja e një hoteli në Francë kishte denoncuar në polici një vjedhje e cila sipas saj kishte ndodhur në dhomën e hotelit ku po...

Dyshohet se fshehu pasurinë, dërgohet në gjykatë dosja për ish-prokurorin e njohur

Prokuroria e Durrësit ka përfunduar hetimet në lidhje me ish-prokurorin Petrit Fusha. Fusha akuzohet për deklarim të rremë të pasurisë. Dosja në ngarkim të tij...

Irani akuzon diplomatin suedez të BE-së për komplot me Izraelin

Gjyqësori i Iranit ka akuzuar suedezin Johan Floderus, një diplomat i Bashkimit Evropian (BE) i ndaluar në Iran për më shumë se 600 ditë,...

Vota e emigrantëve/ Diaspora për Shqipërinë e Lirë dorëzon draftin në Kuvend

Lëvizja Diaspora për Shqipërinë e Lirë ka bërë publike nismën dhe kërkon nga klasa politike që të miratojë ndryshimin e Kodit Zgjedhor për të...

Italia, Franca dhe Gjermania thirrje BE-së: Të vendosen sanksione kundër Hamasit

Italia, Franca dhe Gjermania i kanë bërë thirrje Bashkimit Evropian që të vendosë sanksione ad hoc kundër Hamasit dhe mbështetësve të tij, shkruan Reuters,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×