‘Tregtari i vdekjes’ drejt lirisë? Moska: Bout për lirimin e basketbollistes Griner

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rusia shpreson se mund të arrijë një marrëveshje me Shtetet e Bashkuara për shkëmbimin e trafikantit famëkeq të armëve Viktor Bout me basketbollisten amerikane Brittney Griner.

Është hera e parë që zyrtarët rusë flasin publikisht për mundësinë që Bout, i njohur ndryshe si “tregtari i vdekjes”, të bëhet pjesë e një shkëmbimi.

Zëvendës ministri i Jashtëm Sergei Ryabkov deklaroi të premten se shpreson që perspektiva e projektit në fjalë të vijë duke u konkretizuar.

- Advertisement -

Më herët edhe administrata amerikane deklaroi se ishte e prirur të organizonte një shkëmbim të burgosurish për të liruar yllin e degës femërore të NBA-it, Griner.

Ajo u dënua në gusht për posedim droge, pasi disa shishe të vogla me vaj kanabisi u gjetën në bagazhet e saj teksa përpiqej të hynte në Rusi.

Sportistja, fituese e shumë medaljeve, u dërgua të enjten në një koloni penale në një rajon të largët në jug-lindje të Moskës.

Të premten, zëvendës ministri Ryabkov deklaroi se, mes Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë nuk është gjetur ende “emëruesi i përbashkët” për zgjidhjen e çështjes, por shtoi se Viktor Bout është mes atyre që në Uashington po diskutohet për shkëmbimin dhe Moska shpreson në një rezultat pozitiv.

Bout, një ish-oficer i forcave ajrore sovjetike, u arrestua në vitin 2010 në Tajlandë gjatë një operacioni të DEA-s amerikane për trafik armësh dhe armatosje të organizatave terroriste.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

U zhvati 3 mln euro bizneseve online, lihet në burg Alma Beqiri

Gjykata e Korçës cakton masën e sigurisë arrest në burg për Alma Beqirin, të arrestuar për përvetësimin e 3 milion eurove nga bizneset online...

Arrestohen 4 pjesëtarë të një grupi kriminal në Berat

Policia e Beratit ka arrestuar 4 pjesëtarë të një grupi kriminal që merrej me shitjen në doza të vogla të kanabisit në qytetin e...

Pranga sekretares së MSH për korrupsion, Hoxha: S’do guxonte pa lejen e eprorëve

Gazetari Poli Hoxha ka komentuar arrestimin e sekretares së përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro, e cila akuzohet për korrupsion. Në një intervistë për...

TË FUNDIT

U zhvati 3 mln euro bizneseve online, lihet në burg Alma Beqiri

Gjykata e Korçës cakton masën e sigurisë arrest në burg për Alma Beqirin, të arrestuar për përvetësimin e 3 milion eurove nga bizneset online...

Arrestohen 4 pjesëtarë të një grupi kriminal në Berat

Policia e Beratit ka arrestuar 4 pjesëtarë të një grupi kriminal që merrej me shitjen në doza të vogla të kanabisit në qytetin e...

Pranga sekretares së MSH për korrupsion, Hoxha: S’do guxonte pa lejen e eprorëve

Gazetari Poli Hoxha ka komentuar arrestimin e sekretares së përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro, e cila akuzohet për korrupsion. Në një intervistë për...

Bie inflasioni në Turqi, për herë të parë në 16 muaj zbret në 40%

Inflacioni vjetor në Turqi ka rënë nën shifrën 40 për qind në maj, për herë të parë që 16 muaj. Sipas të dhënave zyrtare,...

Berisha thirrje nga Kuvendi: Ka vetëm një rrugë, protesta, protesta e vetëm protesta

Ish-kryeministri Sali Berisha bëri thirrje nga foltorja e Kuvendit për protesta masive kundër manipulimit të zgjedhjeve. Berisha tha në fjalën e tij se zgjedhja e...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×