English

Trump shpall kandidaturën për president në 2024

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-presidenti Donald Trump njoftoi të martën mbrëma se do të kërkojë nominimin presidencial republikan në 2024.

- Advertisement -

“Për ta bërë Amerikën të madhe dhe të lavdishme përsëri, unë sonte po shpall kandidaturën time për president të Shteteve të Bashkuara”, tha Trump para turmës së mbledhur në Mar-a-Lago, pasuria e tij ujore në Florida, ku do të jetë selia e fushatës së tij.

I rrethuar nga aleatë, këshilltarë dhe influencues konservatorë, Trump mbajti një fjalim relativisht të përmbajtur, të mbushur me arritje për katër vitet e tij në detyrë.

Për të ngjallur nostalgji për kohën e tij në detyrë në mesin e republikanëve, të cilët kanë treguar shenja të lodhjes së Trump pas zgjedhjeve afatmesme, ai shpesh i krahasoi arritjet e tij të mandatit të parë me politikat e administratës Biden dhe klimën aktuale ekonomike.

Trump pohoi se partia republikane nuk mund të përballojë të emërojë “një politikan ose kandidat konvencional” nëse dëshiron të rifitojë Shtëpinë e Bardhë.

“Kjo nuk do të jetë fushata ime, kjo do të jetë fushata jonë së bashku”, tha Trump.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×