Udhëheqësi i juntës ushtarake në Gabon betohet si president i vendit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjenerali Nguema udhëhoqi një grusht shteti të mërkurën e kaluar kundër presidentit Ali Bongo, duke e rrëzuar atë menjëherë pasi u shpall fitues i zgjedhjeve të fundit.

Nguema ka një mbështetje nga njerëzit dhe shumë civilë u shfaqën në inaugurimin e tij, raportoi BBC.

Megjithatë, ka shqetësime se mbretërimi i Nguema do të jetë një vazhdim i mbretërimit 55-vjeçar të dinastisë Bongo , pasi ai e ka kaluar pjesën më të madhe të karrierës së tij në rrethin e brendshëm të Bongo-s dhe madje mendohet të jetë një i afërm i Ali Bongo.

- Advertisement -

Babai i Ali Bong, Omar, ishte në pushtet për 41 vjet para se të vdiste në vitin 2009, kur djali i tij e pasoi.

Gaboni është vendi i gjashtë frankofon që bie nën sundimin ushtarak në tre vitet e fundit, ndërsa ish-fuqia koloniale Franca lufton për të ruajtur ndikimin në Afrikë.

Gaboni u pezullua nga Bashkimi Afrikan pas grushtit të shtetit, i cili u dënua nga OKB-ja dhe Franca.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

TË FUNDIT

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

“Rënia e euros nuk është e stisur”- Shkodra: Si po përfiton qeveria nga ky fenomen

Kreu i shoqatës së prodhuesve, Arben Shkodra, është shprehur se rënia e euros nuk është një fenomen i prodhuar artificialisht nga ana e qeverisë. Komentet...

Arrestohet Ljupço Pallço, akuzohet për vrasjen e 14-vjeçares dhe të moshuarit në RMV

Është arrestuar Ljupço Palevski-Pallço, i cili dyshohet për rrëmbimin dhe ekzekutimin e Vanja Gjorçevskës 14-vjeçare dhe Pançe Zhezovskit 74-vjeçar. Duke falënderuar shtetin turk për bashkëpunimin,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×