Udhëtimi ‘epik’ i 3 emigrantëve drejt Spanjës, 11 ditë në timonin e anijes-cisternë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tre emigrantë afrikanë kanë kryer një sipërmarrje të vërtetë, duke zgjedhur të udhëtojnë për disa ditë në det të hapur, të ulur në timonin e një anijeje, për të arritur ishujt Kanarie të Spanjës.

Kur zbarkuan, ata shfaqën simptoma të dehidratimit dhe hipotermisë dhe u transferuan në një spital për trajtim mjekësor.

Ata ishin ulur në timonin e anijes “Alithini 2”, një cisternë nafte, që ishte larguar nga Lagosi, në Nigeri, më 17 nëntor dhe mbërriti në Las Palmas vetëm ditën e hënë.

- Advertisement -

Las Palmas është kryeqyteti i Gran Kanaria, një nga ishujt Kanarie të Spanjës, që ndodhet në bregun veri-perëndimor të Afrikës.

Historikisht, ishujt kanë qenë një mënyrë arratie për emigrantët afrikanë që synojnë të arrijnë Evropën, duke qenë se ndodhen vetëm 100 kilometra në perëndim të Marokut.

Të dhënat e autoriteteve spanjolle tregojnë se emigracioni përmes detit drejt vendit iberik u rrit me 51% në 5 muajt e parë të vitit, krahasuar me të njëjtën periudhë të 2021-shit.

Pavarësisht se është shumë e rrezikshme, kjo nuk është hera e parë që emigrantët udhëtojnë në timonët e anijeve tregtare.

Vitin e kaluar, një 14-vjeçar nigerian u intervistua nga gazeta spanjolle “El Pais”, pasi kishte mbijetuar për 2 javë në timonin e një anijeje, të nisur po ashtu nga Lagosi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Manjani: Partitë, zero interes për informimin e qytetarëve për Këshillat Bashkiakë

Juristi Ylli Manjani tha për “Barometri” në Euronews Albania se partitë nuk kanë interes për të informuar qytetarët për Këshillat Bashkiakë. Sipas tij deri në...

“14 maji”, Celibashi: Fleta e votimit do jetë më e thjeshtë se në zgjedhjet e 2019-s

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi se fleta e votimit për  zgjedhjet lokale të 14 majit, do të jetë më e thjeshtë se...

EMRAT| Policia heq kamerat e vendosura nga 2 kriminelët në Devoll

Në fshatin Baban dhe në qytetin e Bilishtit policia ka sekuestruar kamera që u përkisnin dy shtetasve me precedentë penalë. Nga kontrolli i komisariatit të...

TË FUNDIT

Manjani: Partitë, zero interes për informimin e qytetarëve për Këshillat Bashkiakë

Juristi Ylli Manjani tha për “Barometri” në Euronews Albania se partitë nuk kanë interes për të informuar qytetarët për Këshillat Bashkiakë. Sipas tij deri në...

“14 maji”, Celibashi: Fleta e votimit do jetë më e thjeshtë se në zgjedhjet e 2019-s

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi se fleta e votimit për  zgjedhjet lokale të 14 majit, do të jetë më e thjeshtë se...

EMRAT| Policia heq kamerat e vendosura nga 2 kriminelët në Devoll

Në fshatin Baban dhe në qytetin e Bilishtit policia ka sekuestruar kamera që u përkisnin dy shtetasve me precedentë penalë. Nga kontrolli i komisariatit të...

Celibashi: Ja për çfarë do i informoja votuesit e mi nëse do isha në politikë

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi thotë se nëse do të ishte i angazhuar politikisht, do t'i sqaronte votuesit se çfarë Këshilli Bashkiak dhe...

Rama: Motoparku do të ndërtohet nga kompania e ish-pilotit të famshëm të Formula 1

Kryeministri Edi Rama bëri me dije përmes një njoftimi në Facebook se dy ditë më parë rreth 30 kompani të mëdha ndërkombëtare vizituan Shqipërinë...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×