‘Shqiptarët të dëbohen brenda 10 ditëve’, plani i ri i Britanisë për emigrantët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministria e Brendshme Britanike pritet të prezantojë një plan të ri për dëbimin e emigrantëve të paligjshëm nga vendi.

Mediat britanike shkruajnë se sekretarja e brendshme, Suella Braverman, do të prezantojë një liste me vendet që përcaktohen të sigurta dhe nga të cilat nuk pranohen kërkesat për azil.

Qytetarët që vijnë nga këto shtete do të kthehen në vendin e origjinës me procedurë të përshpejtuar sapo të mbërrijnë në Britaninë e Madhe.

- Advertisement -

Kjo do të thotë se ata do të riatdhesohen brenda 10 ditësh nga mbërritja në Mbretërinë e Bashkuar.

Gazeta “The Times” në Londër e lidh këtë plan posaçërisht me shqiptarët. Sipas artikullit, nga rreth 40 mijë emigrantë të paligjshëm që hynë në mbretëri gjatë këtij vitit, mbi 12 mijë janë shqiptarë.

Me planin e ri, kërkesat për azil nga Shqipëria do të refuzohen automatikisht dhe deportimi do kryhet me procedurë të përshpejtuar.

Pani që njihet me emrin “Lista e Bardhë’ është diskutuar dhe disa vite më parë nga ligjvënësit britanik. Projekti ka hasur në kundërshtinë ë shoqatave për të drejtat e njeriut.

Në listën e bardhë janë shtetet e Bashkimit Europian dhe ato të Ballkanit Perendimor, si dhe India, Afrika e Jugut dhe Amerika e Jugut.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

Gjendet i vdekur në hotel turisti spanjoll, dyshimet e para

Një turist spanjoll është gjetur i pajetë në dhomën e një hoteli në Karavasta, Divjakë. Sipas policisë, shtetasi spanjoll F. C., 47 vjeç, dyshohet...

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon çfarë po ndodh pas dyerve të SPAK

Brikena Kasmi, ish-zv.ministre e Drejtësisë tha në emisionin Now në Euronews Albania se rasti i Arben Ahmetajt është trumbetuar shumë në media, por duhet...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×