“Shqiptarët cilësohen abuzues në Angli”, gazetari shpjegon nismën për azilkërkuesit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari Petrit Kuçana, ka shpjeguar se çfarë parashikon ligji i ri në Britani për kthimin e azilkërkuesve.

Në një intervistë për Euronews Albania, Kuçana tha se qeveria konservatore është në ditët e saj më të këqija ndërsa shtoi se dhe kushtet e jetesës në vend janë rritur shumë.

Për këtë shkak refugjatët në Britani nuk priten mirë, sipas gazetarit.

- Advertisement -

Ky I fundit theksoi se shqiptarët në Angli po cilësohen si abuzues, pasi Shqipëria nuk është vend në luftë dhe është anëtare në NATO.

“Janë gjysmë milioni refugjatë që janë në Britani dhe kjo nuk pritet mirë, sidomos për ata që votuan Brexit, për daljen e Britanisë nga BE. Qeveria konservatore është në ditët e saj më të vështirë për shkak të presionit të madh. Janë shtrenjtuar  shumë kushtet e jetesës he ekonomia britanike nuk është në ditët e saj më të mira.

Qeveria britanike është nën presion dhe duket se kjo tentativë krijon të zbusë sadopak ose të shikojë mënyra të tjera për të zbutur situatën në të cilën ndodhet. Te kjo nismë përcaktohen abuzuesit në sistemin e emigracionit në Britani. Kjo domethënë që nëse një qytetar vjen nga një shtet që konsiderohet i sigurt, nuk mund të kalojë disa shtete të tjera dhe të vijë në Britani dhe të kërkojë azil”- shprehet ai.

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Berisha zbulon si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me PL e aleatët

Ish-kryeministri Sali Berisha në një dalje për mediat ka zbuluar si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me Partinë e Lirisë dhe me...

Berisha: Janë 5 mijë kandidatura të propozuara për anëtarë të Këshillave Bashkiakë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur mbrëmjen e kësaj të shtune një mbledhje të Kryesisë të grupimit që përfqaëson në Partinë Demokratike. Në fjalën e...

Zyrtare| Emrat kandidatëve të Partisë Socialiste për 61 bashkitë e vendit

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet lokale...

TË FUNDIT

Berisha zbulon si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me PL e aleatët

Ish-kryeministri Sali Berisha në një dalje për mediat ka zbuluar si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me Partinë e Lirisë dhe me...

Berisha: Janë 5 mijë kandidatura të propozuara për anëtarë të Këshillave Bashkiakë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur mbrëmjen e kësaj të shtune një mbledhje të Kryesisë të grupimit që përfqaëson në Partinë Demokratike. Në fjalën e...

Zyrtare| Emrat kandidatëve të Partisë Socialiste për 61 bashkitë e vendit

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet lokale...

Zbardhen emrat e kandidatëve për 13 bashkitë e qarkut Fier dhe Vlorë

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet loakle...

Zbardhen emrat e kandidatëve të PS në qarkun e Durrësit (EMRAT)

Janë zbardhur emrat e kandidatëve për bashkitë e qarkut të Durrësit në zgjedhjet e 14 majit. Vihet re se në këtë qark nuk ka asnjë...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×