Ukraina në flakë, Moska: Po godasim objektiva ushtarakë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Djegia e depove të karburanteve është bërë e zakonshme në Ukrainë që kur Rusia e kuptoi se fitorja e luftës nuk do të ishte aq e lehtë sa mendohej.

E detyruar të ndryshonte strategji pas rezistencës së fortë të trupave ukrainase, ushtria ruse po hyn në një luftë të cilën shpreson ta fitojë me forcën e shkatërrimit.

Dhe shkatërrimi është ajo çka ekipi i Televizionit Francez zbuloi kur hyri në Bashtanka, në afërsi të Mikolaivit, pas tërheqjes së trupave ruse.

- Advertisement -

“Ishte shtëpia ime… Të gjitha shtëpitë janë shkatërruar dhe njerëzit janë larguar. Më keq s’ka ku të shkojë”, shprehet një burrë ukrainas.

Tanket ruse dhe mjetet luftarake ajrore vazhdojnë të qëllojnë raketa, që sipas tyre shkatërrojnë bazat ushtarake.

Ministria ruse e Mbrojtjes vazhdon të tregojë pamje të sulmeve me preçizion të kryera me raketa të sofistikuara.

Këtë të hënë, zëdhënësi i saj deklaroi se ushtria ruse kishte rrëzuar 19 mjete ajrore, dy prej të cilëve avionë luftarakë.

Ndërkohë, kur bëhet fjalë për numrin e viktimave paqartësia vazhdon. Në Ukrainë kryhen vazhdimisht varrime të ushtarëve të vrarë. Në Rusi po ashtu, por verifikimi i shifrave është i vështirë.

Se sa lotët dhe dhimbja e luftës do të peshojnë tek të dyja palët, kjo do të shihet në negociatat që rusët dhe ukrainasit do të rifillojnë këtë javë në Turqi.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tuma e Kamenicës, vizitorët e huaj të mahnitur nga historia

Sitet arkeologjike në Shqipëri po thithin gjithmonë e më shumë turistë, kryesisht të huaj. Një ndër to është Tuma e Kamenicës, e cila është...

Meta: Dënoj deklaratat e Ramës dhe paralelizmat me Donbasin

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka dënuar deklaratën e kryeministrit Rama dhe "paralelizmat që ai bën për Veriun e Kosovës me situatën...

Balla përgëzon megaoperacionin: Zbardhëm 16 ngjarje të rënda kriminale

Ministri i Brendshëm Taulant Balla përgëzoi Policinë e Shtetit për suksesin e arritur në kuadër të megaoperacionit të koduar “Never_Forget” përmes një postimi në...

TË FUNDIT

Tuma e Kamenicës, vizitorët e huaj të mahnitur nga historia

Sitet arkeologjike në Shqipëri po thithin gjithmonë e më shumë turistë, kryesisht të huaj. Një ndër to është Tuma e Kamenicës, e cila është...

Meta: Dënoj deklaratat e Ramës dhe paralelizmat me Donbasin

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka dënuar deklaratën e kryeministrit Rama dhe "paralelizmat që ai bën për Veriun e Kosovës me situatën...

Balla përgëzon megaoperacionin: Zbardhëm 16 ngjarje të rënda kriminale

Ministri i Brendshëm Taulant Balla përgëzoi Policinë e Shtetit për suksesin e arritur në kuadër të megaoperacionit të koduar “Never_Forget” përmes një postimi në...

Man City eliminohet nga Kupa, fitore për Liverpool dhe ekipet e Lond

Humbja e parë sezonale e Manchester Cityt i ka kushtuar eliminimin nga kupa e ligës, ndërsa përballja me Newcastlen u mbyll në shifrat 1-0. Goli...

Ujqit rikthehen në Europën Perëndimore, po sulmojnë bagëtitë

Ujqërit janë kthyer në Belgjikë dhe prania e tyre në rritje po krijon tensione me fermerët. Këto foto janë bërë me kamera të jetës...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×