English

Ursula von der Leyen: BE do zhbllokojë miliarda euro për Poloninë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha sot se Polonia do të ketë akses në 137 miliardë euro fonde të Bashkimit Evropian, pasi qeveria e re filloi zbatimin e reformave që duhet të rivendosin pavarësinë e gjyqësorit në atë vend.

- Advertisement -

“Kam një lajm të mirë. Dy vendime do të shpallen javën e ardhshme për fondet evropiane që aktualisht janë të bllokuara për Poloninë. Këto vendime do të çojnë në 137 miliardë euro për Poloninë”, tha Von der Leyen në një konferencë shtypi në Varshavë, sipas Reuters.

Kryeministri polak Donald Tusk tha se ishte “një shumë e madhe parash”. “Ne do ta përdorim mirë atë”, tha Tusk.

Polonia do të ketë akses në rreth 60 miliardë euro fonde që lidhen me ndihmën nga pandemia e virusit korona dhe tranzicioni nga karburantet fosile, dhe do të jetë në gjendje të përdorë rreth 76.5 miliardë euro nga fondet që synojnë të ndihmojnë anëtarët më të varfër të Bashkimit Evropian.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×