Ushqimet ndikojnë në tru po aq sa në trup!

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Emisioni “Enigmat e Hipokratit” që do të transmetohet sot në Euronews Albania do të trajtojë temën që ka lidhje me ushqyerjen dhe ndikimin e saj në Trurin e njeriut.

Të gjithë ne mendojmë se ushqejmë vetëm trupin me produktet ushqimore që konsumojmë çdo ditë, por në të vërtetë, në radhë të parë ne ushqejmë Trurin tonë. Njerëzit për forcë zakoni, i përmbahen me besnikëri idesë se ne ushqejmë vetëm trupin, duke harruar Trurin.

Ushqimet ndikojnë në tru po aq sa në trup. Ato kanë një ndikim të jashtëzakonshëm në mirëqenien tonë mendore, në gjendjet emocionale dhe në humorin e përditshëm.

- Advertisement -

Në shëndetin mendor një rol të pazëvendësueshëm ka gjithashtu ushqimi i Trurit me vitaminat e duhura.

Neurologët, dhe veçanërisht ata neurologë që studiojnë neuroshkencën ushqimore, shpjegojnë se mungesa apo tepria e disa komponentëve ushqimore si vitaminat, karbohidratet, yndyrnat dhe sheqernat ndikojnë në shëndetin mendor të njeriut, në mënyrë pozitive apo negative…

Për këto argumente mjaft të rëndësishme do të jetë i ftuar në studio mjeku neurolog, Dr. Genci Çakshiri. Për më shumë detaje ndiqni “Enigmat e Hipokratit”, sot në orën 17:00, Euronews Albania.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tentuan të nxirrnin mbi 20 mijë euro nga Shqipëria, procedohen 2 persona në Kakavijë

Dy persona në Kakavijë janë proceduar penalisht pasi tentuan të kalonin 20.520 euro dhe 100 dollarë të padeklaruara jashtë Shqipërisë. Personat janë Dh. H., 47...

Kritika e Spahiut: Pse u shkel ligji, polici hero nuk u varros me flamurin e Kosovës

Studiuesi Nexhmedin Spahiu ka kritikuar qeverinë e Kosovës për ceremoninë e varrimit të heroit Afrim Bunjaku, i cili humbi jetën gjatë përplasjes së armatosur...

Elbasan/ Të rinjtë preferojnë shkollat profesionale, orientohen nga tregu i punës

Teksa tregu i punës në Shqipëri vuan mungesën e specialistëve dhe profesionistëve në disa fusha, kërkesa për arsimin profesional është rritur ndjeshëm. Në Elbasan,...

TË FUNDIT

Tentuan të nxirrnin mbi 20 mijë euro nga Shqipëria, procedohen 2 persona në Kakavijë

Dy persona në Kakavijë janë proceduar penalisht pasi tentuan të kalonin 20.520 euro dhe 100 dollarë të padeklaruara jashtë Shqipërisë. Personat janë Dh. H., 47...

Kritika e Spahiut: Pse u shkel ligji, polici hero nuk u varros me flamurin e Kosovës

Studiuesi Nexhmedin Spahiu ka kritikuar qeverinë e Kosovës për ceremoninë e varrimit të heroit Afrim Bunjaku, i cili humbi jetën gjatë përplasjes së armatosur...

Elbasan/ Të rinjtë preferojnë shkollat profesionale, orientohen nga tregu i punës

Teksa tregu i punës në Shqipëri vuan mungesën e specialistëve dhe profesionistëve në disa fusha, kërkesa për arsimin profesional është rritur ndjeshëm. Në Elbasan,...

Sveçla publikon pamjet e supervilës së Radoiçiç: Pablo Escobar, jo luftëtar lirie

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla ka publikuar pamje nga brenda vilës superluksoze të Milan Rodoiçiç, që u kontrollua nga policia e Kosovës...

Peshkonin me mjete të ndaluara në liqenin e Shkodrës, procedohen dy persona

Pas patrullimeve të vazhdueshme në liqenin e Shkodrës, policia zbuloi 2 raste të tjera të peshkimit me mjete të ndaluara, mekanizma elektrikë. Dy personat E....

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×