English

Ushtria ukrainase pretendon për përparime në fushëbetejë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ushtria ukrainase ka pretenduar se ka arritur disa “suksese” në luftimet në rajonin lindor të Donjeckut, përderisa ka shqetësime lidhur me mundësinë e betejave që kërcënojnë të shkaktojnë një katastrofë në centralin bërthamor të Zaporizhjës, në jug të shtetit.

- Advertisement -

Raportohet për luftime të ashpra teksa pushtimi rus i Ukrainës po hyn në muajin e 16-të. Liderët e Bashkimit Evropian, gjatë një samiti dyditor në Bruksel, u zotuan për vazhdimin e mbështetjes ushtarake për Ukrainën “për aq kohë sa të jetë e nevojshme”.

Shtabi i Përgjithshëm i ushtrisë ukrainase tha më 30 qershor se “përpjekjet kryesore” të Rusisë po përqendrohen përreth Limanit, Bahmutit dhe Marijinkës, ku “luftimet e ashpra po vazhdojnë”.

Kievi tha se “beteja të ashpra” po vazhdojnë, por trupat e tij po vazhdojnë t’iu bëjnë presion forcave ruse në qytetin e Bahmutit.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×