Vata: 59% e fëmijëve kanë pësuar njëherë të vetme në jetë abuzim fizik

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mirgit Vata, nga Urdhri i Punonjësve Socialë në Shqipëri thotë se 59% e fëmijëve kanë pësuar njëherë të vetme në jetë abuzim fizik.

Në emisionin ‘Sot’ në Euronews Albania, ku një nënë ka denoncuar abuzimin seksual me fëmijën e saj në jetimoren e Sarandës, ai u shpreh se zgjidhja më e mirë nuk janë institucionet rezidenciale ku shumë shpesh ka pasur denoncime për dhunë ndaj fëmijëve, por kujdestaria alternative, që mund t’i sigurojë fëmijë një strehë më familjare.

“Sipas një studimi të 2013, 59% e fëmijëve kanë pësuar njëherë të vetme në jetë abuzim fizik. Kur kjo ndodh në shumicën e kohës brenda familjes nuk mund të përjashtohen institucionet. S’jam shumë pro institucioneve rezidenciale, ka pasur një plan për të shkuar te kujdestaria alternative që t’i japësh një ambient më të ngrohtë fëmijëve, që të ndihen më të sigurt”, tha Vata.

- Advertisement -

Sipas tij dhuna e denoncuar ndaj fëmijëve në jetimoren e Sarandës është e rëndë ata që e kanë bërë këtë vepër penale duhet të jenë para ligjit.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×