Vendimi i Kurtit për targat ka qenë joligjor dhe i dhunshëm, thotë Petkoviç

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç deklaroi se vendimi i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, për riregjistrimin e makinave me targa serbe në RKS – Republika e Kosovës – ka qenë joligjor dhe i dhunshëm.

Sipas tij, qëllimi i tij kryesor është “shtypja” e ekzistencës së serbëve në Kosovë, shkruan RTS (Radio Televizioni Serb).

“Kurti ka marrë vendim joligjor që serbët, të cilët kanë makina me targat KM (Mitrovicë e Kosovës), duhet të riregjistrohen në RKS, të cilat janë në kundërshtim me të gjitha marrëveshjet që janë nënshkruar deri më tani”, theksoi ai.

- Advertisement -

Më 28 tetor, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka prezantuar planin – që pritet të zgjasë deri më 21 prill – për targat e makinave që lëshohen nga autoritetet serbe në qytetet e Kosovës.

Sipas planit, të gjithë pronarët që kanë makina me këto targa do të marrin paralajmërime nga 1 nëntori dhe kjo masë do të vazhdojë për tri javë – deri më 21 nëntor.

LEXONI GJITHASHTU

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Më erdhi në zyrë dhe më takoi’, Rama tregon si u njoh me ish-zyrtarin e FBI-së

"Jam njohur me të në zyrën time. Ka kërkuar të më takojë. Patjetër, pse kush e ka kërkuar, unëa të? Ai ka kërkuar të...

Rama për mosballafaqimin me opozitën: Palo nivel, nuk meritojnë të sqarohen me mua

Kryeministri Edi Rama tha në “Now me Erla Mëhillin” se nuk ka shkuar Kuvend për t’u ballafaquar me opozitën sepse deputetët e kanë ulur...

Ekskluzive | Rama: Pse nuk shkova në Kuvend dhe e vërteta ime për dosjen McGonigal

Kryeministri Edi Rama është përballur në “Now me Erla Mwhillin” me pikëpyetjet e ngritura rreth ccwshtjes McGonigal. Ai ka folur për skandalin me ish-zyrtarin e...

TË FUNDIT

‘Më erdhi në zyrë dhe më takoi’, Rama tregon si u njoh me ish-zyrtarin e FBI-së

"Jam njohur me të në zyrën time. Ka kërkuar të më takojë. Patjetër, pse kush e ka kërkuar, unëa të? Ai ka kërkuar të...

Rama për mosballafaqimin me opozitën: Palo nivel, nuk meritojnë të sqarohen me mua

Kryeministri Edi Rama tha në “Now me Erla Mëhillin” se nuk ka shkuar Kuvend për t’u ballafaquar me opozitën sepse deputetët e kanë ulur...

Ekskluzive | Rama: Pse nuk shkova në Kuvend dhe e vërteta ime për dosjen McGonigal

Kryeministri Edi Rama është përballur në “Now me Erla Mwhillin” me pikëpyetjet e ngritura rreth ccwshtjes McGonigal. Ai ka folur për skandalin me ish-zyrtarin e...

Bushati godet deputetët: Kuvendi, një neveri

Analisti Andi Bushati e cilësoi një “neveri” Kuvendin. Në “Now me Erla Mëhillin” ai u përplas me zv. kryetaren e Kuvendit, Ermonela Felajn për çështjen...

“Mos gënje për Ramën”, Felaj debat me Shehajn: Berisha në dijeni për paratë ruse

Zëvendëskryetarja e Kuvendit, Ermonela Felaj ka debatuar me deputetin e Partisë Demokratike, Agron Shehaj në emisionin "Now" në Euronews Albania, në lidhje me çështjen...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×