English

Verstappen kundër Hamilton, garat e zhvilluara në rrugë ndajnë dy kampionët e botës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

7 gara në botërorin e ri do të zhvillohen në rrugë publike të mbyllura për qarkullimit. Një vendim që e afron F1 më pranë Formula’s elektrike e cila zgjedh të tilla pista prej vitit 2014. Qëllimi është audience më e lartë në zona me densitet të lartë banimi. 

- Advertisement -

Një vendim që vë përballë Max Verstappen dhe Lewis Hamilton. Tre herë kampioni i Botës në fuqi e shfaqi kundërshtimin e tij në Las Vegas Grand Prix një vit më parë dhe nuk u shfaq i kënaqur kur mësoi se rrugët e Madridit do të zëvendësojnë Barcelonën nga viti 2026.

Ndërkohë 7 herë kampioni britanik është në favor të garave në rrugë pasi atje gjithçka është më e bukur se në cirkuit. Sipas Hamilton, në rrugë ke më shumë mundësi parakalimi. Ndërsa për organizatorët, tranzicioni i F1 në stilin e Formula E do të rrisë më shumë kompeticionin.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×