Veterani ushtarak amerikan akuzohet se ka trajnuar ilegalisht pilotët kinezë 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

SHBA-ja ka akuzuar ish-pilotin e marinës amerikane, Daniel Duggan, se u ka dhënë në mënyrë të paligjshme pilotëve kinezë “stërvitje ushtarake” dhe ka marrë më shumë se 100 mijë dollarë për t’i mësuar ata se si të ulen në aeroplanmbajtëse, raporton Guardian.

Aktakuza, e ngritur në Distriktin e Kolumbisë në SHBA, thotë se australiani i natyralizuar ka marrë 12 pagesa prej 9,900 dollarë ose 9,500 dollarë dhe në faturat thuhej se baza ishte “trajnimi me qëllim të zhvillimit personal”.

Pagesat thuhet se janë bërë nga një kompani e paidentifikuar me bazë në Kinë, e cila, sipas qeverisë amerikane, “prokuron pajisje ushtarake dhe të dhëna teknike për qeverinë dhe ushtrinë e Republikës Popullore të Kinës”.

- Advertisement -

Sipas aktakuzës, piloti veteran luftarak “ka kryer trajnime ushtarake për pilotët e PRC” përmes një shkolle fluturimi të Afrikës së Jugut në tre raste në 2010 dhe 2012 ndërsa ishte ende shtetas i SHBA-së.

Duggan akuzohet gjithashtu se ka trajnuar pilotët kinezë se si të ulen në aeroplanmbajtëse, ka vlerësuar pilotët e trajnuar ushtarakë kinezë dhe ka ofruar shërbime aviacioni në Kinë, të gjitha pa miratimin e nevojshëm nga Departamenti i Shtetit i SHBA.

Ish-piloti amerikan, tani shtetas australian, u arrestua në shtëpinë e tij në Uellsin e Ri Jugor në tetor dhe u akuzua, ndër të tjera, për trajnimin e pilotëve kinezë për të shkelur embargon e armëve amerikane, sipas gazetës britanike.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Pse SHBA e sulmoi ashpër Albin Kurtin? Ish-këshilltari i Xhinxhiç rendit arsyet

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se plani gjerman ofruar Kosovës...

Dronët rusë vrasin tre civilë në Odesa

Tre civilë u vranë gjatë një sulmi rus me dronë në qytetin Odesa të Detit të Zi në orët e para të së shtunës...

Analisti serb Vejvoda sqaron: Vuçiç ka shumë probleme brenda vendit, por Kosova…

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se protestat që po mbahen...

TË FUNDIT

Pse SHBA e sulmoi ashpër Albin Kurtin? Ish-këshilltari i Xhinxhiç rendit arsyet

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se plani gjerman ofruar Kosovës...

Dronët rusë vrasin tre civilë në Odesa

Tre civilë u vranë gjatë një sulmi rus me dronë në qytetin Odesa të Detit të Zi në orët e para të së shtunës...

Analisti serb Vejvoda sqaron: Vuçiç ka shumë probleme brenda vendit, por Kosova…

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se protestat që po mbahen...

Analisti i njohur serb Ivan Vejvoda: Ja zgjidhja e krizës Kosovë-Serbi…

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se ka ardhur momenti që...

Zgjedhjet në Malin e Zi, sondazhet favorizojnë partinë e presidentit Milatoviç

Ditën e djeshme u mbyll fushata elektorale për zgjedhjet parlamentare të së dielës në Malin e Zi dhe sot vendi ndodhet zyrtarisht në heshtje...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×