English

Von der Leyen njofton nisjen e një sërë kufizimesh tregtare kundër Kinës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, njoftoi fillimin e një sërë kufizimesh tregtare kundër Kinës, si pjesë e një përpjekjeje për të përmbushur premtimin se Bashkimi Evropian do të jetë një aktor politik më i rëndësishëm në skenën botërore, shkruan Bloomberg.

- Advertisement -

Përveç hetimit për subvencionet kineze për automjetet elektrike, Bashkimi Evropian po heton gjithashtu nëse Pekini ka ofruar mbështetje të paligjshme për fermat me erë në kontinent. BE-ja ka nisur gjithashtu një hetim për subvencionet për kompanitë diellore dhe hekurudhore dhe pritet të nisë së shpejti një hetim për prokurimin e pajisjeve mjekësore nga Kina.

Brukseli po kërcënon Kinën me masa kufizuese tregtare që mund të çojnë në tarifa më të larta, duke e shkëputur Kinën nga tregjet evropiane dhe potencialisht duke çuar në një luftë tregtare.

Disa zyrtarë evropianë besojnë se më në fund ka ardhur koha që BE-ja të bëjë diçka “për ta bërë tregtinë ndërkombëtare të funksionojë përsëri në parime të drejta”, shkruan Bloomberg.

“Të dish se je mashtruar, të mëson të jesh shumë më i kujdesshëm dhe të ndërmarrësh veprime më efektive”, tha Margrete Vestager, përgjegjëse për sigurimin e konkurrencës së tregut të lirë dhe konkurrencës në BE.

Dhe të tjerë, përfshirë ish-presidentin e Bankës Qendrore Evropiane, Mario Draghi, pohojnë se “abuzimet tregtare kineze janë shkaku i problemeve më të mëdha sociale dhe politike që kanë pllakosur Evropën dhe SHBA-në në 20 vitet e fundit”.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?