English

Votimi elektronik në Elbasan, kampet politike mbështesin procesin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Elbasani do të jetë një nga bashkitë në të cilat procesi i votimit dhe numërimit të votave në zgjedhjet vendore te 14 majit do te zhvillohet në mënyrë elektronike.

- Advertisement -

Sipas dy kundërshtarëve politik në këtë qark, kryetari i bashkisë që rikandidon sërish Gledian Llatja dhe kandidatit të PD, Bledi Himci, kjo mënyrë nuk lë vend për manipulime.

“Padiskutim që partia demokratike votimin elektronik e ka kërkuar prej shumë e shumë kohësh. Të paktën do evitonte manipulimin e votës në procesin e numërimit,” – tha Himci.

“Absolutisht që është një gjë shumë e mirë, shumë e mirë sepse rezultati del shumë shpejt, ka një besueshmëri, teknologjia ka ecur shumë përpara. Është një teknologji e kolauduar që ka sjellë një besueshmëri për të gjitha palët në të gjitha vendet ju është aplikuar,” – u shpreh Llatja.

Ajo që shihet me dyshim, është përdorimi i teknologjisë nga votuesit që kanë mungesë informacioni në këtë fushë.

“Duhet që nga ana e KQZ-së të kemi sa më shumë spote orientuese për popullatën, sigurisht edhe trajnime nga pjesa e operativëve që do të asistojnë në proxeset e votimit dhe do të jene pranë pajisje. Dëshira jonë është që këta individë të jenë apartiakë,” – u shpreh Himci.

Pritet që rezultati i zgjedhjeve të publikohet 1 orë nga mbyllja e votimit. Implementimi i sistemit elektronik të votimit dhe numërimit të votave për dy bashkitë Elbasan dhe Kamëz i kushtoi shteti shqiptar 7 milion €.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×