English

Celibashi: Informimi për votimin për Këshillin Bashkiak nuk është detyrë e KQZ

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi se informimi i qytetarëve, në lidhje me votimin për Këshillin Bashkiak, nuk është detyrë e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ).

- Advertisement -

Në emisionin “Barometri” në Euronews Albania, Celibashi u shpreh se për informimin e zgjedhësve, rol ka shoqëria, por edhe vetë partitë politike.

Sipas tij, KQZ informon në lidhje me aspektin teknik të procesit zgjedhor.

“Lidhur me këtë aspekt të zgjedhjeve, mendoj që këtu nuk është një rol kryesor apo parësor i KQZ, por një rol i gjithë shoqërisë, i vetë partive politike.

Kryesisht, fokusi i fushatës së formimit dhe edukimit nga ana e KQZ, është aspekti teknik i procesit zgjedhor,” theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×