English

Vrau shtatë foshnja, prindërit e viktimave kërkojnë hetim më të thelluar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Familjet e disa prej foshnjave të sulmuara nga Lucy Letby kanë thënë se hetimi për rastin duhet të ketë fuqi për të detyruar dëshmitarët të dalin përpara.

- Advertisement -

Një hetim i pavarur u urdhërua të premten pas dënimit të infermieres për krimet në një spital në Chester. Por avokatët e dy prej familjeve thanë se ky hetim nuk shkon aq larg dhe duhet të jetë ligjor për të pasur “dhëmbë të vërtetë”.

Sipas BBC, qeveria tha se hetimi synonte të siguronte se ishin nxjerrë mësime. Letby u shpall fajtor për vrasjen e shtatë foshnjave dhe tentativën për të vrarë gjashtë të tjerë në Spitalin Kontesha e Chesterit midis viteve 2015-16, pas një gjyqi 10-mujor. Ajo u shpall e pafajshme për dy tentativa vrasjeje dhe juria nuk mundi të merrte vendime për gjashtë të tjerë. Letby do të dënohet të hënën.

Një hetim privat tani do të shqyrtojë rrethanat që lidhen me ngjarjet që çuan në vrasjet dhe tentativat për vrasje të foshnjave nga infermierja neonatale.

Njoftimi i hetimit jostatutor ka ndarë opinionet se sa efektiv do të jetë në shqyrtimin e çështjes.

Slater dhe Gordon, firma ligjore që përfaqëson dy nga familjet, thanë se një hetim jo-statutor “nuk është mjaft i mirë” dhe mësimet duhej të mësoheshin nga spitali, NHS dhe profesioni më i gjerë mjekësor.

“Si një hetim jo-statutor, ai nuk ka fuqinë të detyrojë dëshmitarët të ofrojnë prova ose të prodhojnë dokumente dhe duhet të mbështetet në vullnetin e mirë të atyre që janë përfshirë për të ndarë dëshminë e tyre,” tha firma në një deklaratë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×