Vrau të dashurën ditën e Shën Valentinit, sportistit i mohohet lirimi me kusht

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Oscar Pistorius, ish-paraolimpistit që vrau të dashurën e tij Reeva Steenkamp, ​​iu mohua lirimi me kusht në Afrikën e Jugut.

36-vjeçari kishte kërkuar lirimin e parakohshëm 10 vjet pasi vrau të dashurën për Ditën e Shën Valentinit, por autoritetet e burgut thanë se ai nuk kishte vuajtur mjaftueshëm kohë dhe ata do ta shqyrtonin çështjen përsëri vitin e ardhshëm.

Prindërit e zonjës Steenkamp e mirëpritën vendimin, por megjithatë thanë se nuk ishte një shkak për festime.

- Advertisement -

“Na mungon tmerrësisht Reeva dhe do ta bëjmë këtë për pjesën tjetër të jetës sonë. Ne besojmë në drejtësi dhe shpresojmë që ajo të vazhdojë të mbizotërojë,” thuhet në një deklaratë të familjes.

Gjashtë herë fituesi i medaljes së artë paraolimpike ka shprehur pendimin e tij të thellë për vrasjen e të dashurës së tij në vitin 2013, por vazhdon të thotë se ai e qëlloi gabimisht, duke besuar se ajo ishte një grabitëse.

“Unë nuk besoj se Oscar është penduar ose i rehabilituar,” tha June Steenkamp, ​​nëna e Reeva, përpara se të shfaqej në seancën dëgjimore në burgun Atteridgeville, një strukturë e sigurisë së ulët jashtë qytetit të Pretoria.

Sipas BBc, të burgosurit kanë të drejtë për lirim me kusht në Afrikën e Jugut pasi kanë vuajtur gjysmën e dënimit. Korrespondentët thonë se konfuzioni në lidhje me kohën e dënimit të tij vjen pasi ai u dënua dy herë dhe kaloi kohë në arrest shtëpiak.

Pistorius fillimisht u shpall fajtor për vrasje aksidentale, por në apel nga prokurori ai u dënua për vrasje me dashje, me arsyetimin se ai duhet të kishte ditur veprimet e tij të qëllonte tre herë përmes një dere të mbyllur të banjës në shtëpinë e tij në Pretoria do të çonte në vdekjen e kujtdo që ishte në anën tjetër.

LEXONI GJITHASHTU:

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

TË FUNDIT

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

“Çfarë duan këta njerëz?”, Açka flet për të “fortët” që rrethuan deputetët e PD

Deputetja Flutura Açka komentoi në emisionin Now në Euronews Albania përplasjen e ndodhur në mbledhjes së kryesisë së PD 2 ditë më parë. Ajo u...

Pacolli: Albin Kurti e ka refuzuar Ramën me arrogancë siç bën me ndërkombëtarët

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli tha në emisionin Now në Euronews Albania se marrëdhëniet mes Kurtit  dhe Ramës kanë qenë gjithmonë irelevante. Sipas tij, Kurti...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×