Financimi i fshehtë i Vitesse/ Abramovich pas skandalit, si u paguan yjet në Holandë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një lajm i bujshëm po bën xhiron e mediave botërore, ku përmendet emri i ish-pronarit të Chelseas, Roman Abramovich.

56-vjeçari akuzohet për financim të fshehtë të një tjetër klubi futbolli, Vitesse e cila militon në superligën holandeze. Këto fakte gjithashtu konfirmojnë dhe bashkëpunimin e vazhdueshëm mes dy skuadrave, ku janë huazuar një sërë lojtarësh, mes tyre dhe Matic, Broja apo dhe Mount.

Byroja e gazetarisë investiguese së bashku me prestigjozen The Guardian kanë publikaur detaje rreth këtij skandali, ku maniati rus në total ka financuar për këtë skuadër rreth 117 milionë euro. Jo vetëm kaq, por 56-vjeçari gjithashtu ka ofruar shuma të mëdha parash në vitin 2010, ku skuadra e Vitesse u mor nga Merab Jordania.

- Advertisement -

Ky i fundit, në prezantimin e bërë si president i skuadrës holandeze e përmendi emrin e Abramovich vetëm si mik, si dhe përjashtoi çdo përfshirje të tij në klub.

Në lidhje me këtë skandal u vu menjëherë në dijeni dhe federata holandeze e futbollit, e cila pret përfundimin e hetimeve. Në raport thuhet se federata ka kërcënuar me heqjen e licencës profesionale të Viteses nëse nuk do të ketë qartësi deri në datën 11 prill. Kujtojmë se Vitese është një ndër skuadrat më të vjetra në Holandë me një histori 113-vjeçare.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

The end| Grabitën mallra me vlerë mbi 700 mijë lekë, arrestohen dy të rinjtë

Dy të rinj janë arrestuar për grabitjen me dhunë të disa ditëve më parë të një personi. Ata morën dy pako me këpucë dhe...

Transportonin emigrantë të paligjshëm nga India, përfundojnë në pranga dy persona

Dy persona të cilët transportonin emigrantë të paligjshëm nga India kundrejt pagesave janë arrestuar këtë të shtunë nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Malësi...

SHBA do ta furnizojë Ukrainën me raketa me rreze të gjatë

Presidenti amerikan, Joe Biden, planifikon të dërgojë në Ukrainë raketa me rreze të gjatë, për t’i ndihmuar Kievit në kundërofensivën kundër ushtrisë ruse, kanë...

TË FUNDIT

The end| Grabitën mallra me vlerë mbi 700 mijë lekë, arrestohen dy të rinjtë

Dy të rinj janë arrestuar për grabitjen me dhunë të disa ditëve më parë të një personi. Ata morën dy pako me këpucë dhe...

Transportonin emigrantë të paligjshëm nga India, përfundojnë në pranga dy persona

Dy persona të cilët transportonin emigrantë të paligjshëm nga India kundrejt pagesave janë arrestuar këtë të shtunë nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Malësi...

SHBA do ta furnizojë Ukrainën me raketa me rreze të gjatë

Presidenti amerikan, Joe Biden, planifikon të dërgojë në Ukrainë raketa me rreze të gjatë, për t’i ndihmuar Kievit në kundërofensivën kundër ushtrisë ruse, kanë...

Pretendonin se ishin Inuit për të përfituar fonde, 3 gratë akuzohen për mashtrim

Tre gra në Kanada janë akuzuar penalisht pasi dyshohet se pretendojnë se janë Inuit për të marrë përfitime nga organizatat indigjene. Sipas policisë, dy...

Rishi Sunak diskuton të ndërmarrë masa më të rrepta kundër duhanit

Kryeministri britanik Rishi Sunak po mendon të prezantojë disa nga masat më të ashpra kundër pirjes së duhanit në botë për të parandaluar që...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×