English

“Vuçiç është i mbaruar”, politikani serb: E dorëzoi Kosovën dhe na…

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryetari i Partisë së Qendrës Serbe (SRCE) Zdravko Ponosh tha se letrat për Kosovën, dërgimin e së cilës në botë e njofton Aleksandwr Vuçiç, “nuk kanë të bëjnë me mbrojtjen e të drejtave të shkelura të serbëve që jetojnë atje, por me maskimi që u bëri atyre në trupin e tij votues”.

- Advertisement -

Ai ka deklaruar se në letrat e tij, Vuçiç do të “dënojë opozitën se ka bërë zhurmë për zgjedhjet e vjedhura derisa ai po lufton për Kosovën”, duke gjykuar se kjo është një “farsë”.

Ponosh theksoi se në këtë rast Vuçiç iu drejtua “veprimeve korrigjuese diplomatike” dhe se çdo veprim i tillë i Vuçiçit ishte “i dënuar me dështim”.

“Veprimet korrigjuese diplomatike, veçanërisht në performancën e Vuçiçit, shërbejnë kryesisht për justifikim para publikut vendas. Si rregull, ato i referohen disfatave që pësoi Serbia – disa nga vendbanimet e tij të drejtpërdrejta, disa nga paaftësia”, tha Ponosh, duke thënë se “shembull për të parën janë Marrëveshja e Brukselit dhe Ohrit, dhe për të dytën Marrëveshja e Uashingtonit”.

“Me marrëveshjet e Brukselit dhe Ohrit, Vuçiq dha gjithçka dhe në këmbim kërkoi vetëm mbështetje të jashtme për veten e tij. Në atë kohë ai ka njoftuar se progresi në zbatimin e marrëveshjes mes tij dhe Kurtit do të jetë pjesë integrale e kapitullit 35 në procesin e integrimeve tona evropiane”, ka thënë Ponosh.

Ai vlerësoi se Vuçiç në këtë mënyrë i “rrëzoi” të gjitha përpjekjet diplomatike shumëvjeçare për të shmangur kushtëzimin e rreptë të progresit evropian për bashkëpunimin rreth Kosovës.

“Ai e dorëzoi Kosovën dhe na e lidhi në qafë, si gur, bashkëpunimin për zbatimin e shtetësisë së Kosovës në rrugën tonë evropiane”, tha Ponosh.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?