English

Vuçiç: KFOR-it, kërkesë për kthimin e forcave serbe në Kosovë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç tha se Serbia ka vendosur t’i kërkojë KFOR-it që t’i kthejë qindra mijëra forca serbe në Kosovë dhe Metohi, por se pret që kjo të mos miratohet.

- Advertisement -

Siç tha ai, kërkesa do t’i dorëzohet komandantit të KFOR-it në mëngjes në vendkalimin administrativ. Vuçiç tha se ky është një vendim i rëndësishëm i Qeverisë së Serbisë, sepse është hera e parë që Qeveria i referohet asaj dispozite të Rezolutës 1244.

“Në mbledhjen e qeverisë është marrë vendim që sonte në formë elektronike dhe nesër në mëngjes në postbllokun administrativ, shefi i Shtabit të Përgjithshëm t’ia dorëzojë kërkesën tonë komandantit të KFOR-it, që në përputhje me Rezolutën 1244, një numër i caktuar të personelit ushtarak dhe policor në qindra e mijëra kthehen në territorin e Republikës së Kosovës”, tha Vuçiç.

“Është e rëndësishme që kërkesa të jetë formale, sepse kur të ndryshojnë rrethanat në botë, do të thonë se nuk kemi parashikuar asgjë”, tha ai dhe shtoi se vendimi është marrë unanimisht.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?