Vuçiç takim me Lajçak: Pritet vendimi i presidentit serb për pjesëmarrjen në Tiranë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

I dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Miroslav Lajçak, ndodhet në Beograd, ku do të takohet me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

Presidenti i Serbisë njoftoi se do të marrë një vendim për pjesëmarrjen në Samitin e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor më 6 dhjetor në Tiranë, pas bisedimeve me Lajçakun.

Vuçiç pak ditë më parë bëri të ditur se nuk do të shkojë në Tiranë, pasi kryeministri i Kosovës emëroi Nenad Rashiç si ministër të ri në qeverinë e Kosovës, pasi përfaqësuesit e Listës Serbe u larguan nga qeveria. Vuçiç e quajti Rashin “llum” dhe reagimin e BE-së për emërimin e tij “të turpshëm”.

- Advertisement -

Beogradi dhe Prishtina së fundi kanë arritur një marrëveshje në Bruksel për çështjen e targave, e cila ka shkaktuar tensione në veri të Kosovës gjatë vitit të kaluar. Përfaqësuesit serbë, megjithatë, ende nuk janë kthyer në institucionet e Kosovës.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kundërofensiva ukrainase e fokusuar në Bakhmut. Putin: Deri më tani kanë dështuar

Trupat ukrainase kanë kaluar në kundërofensivë në Bakhmut, në perëndim të Donjeckut dhe në jug të Zaporizhias. Instituti për Studimet e Luftës deklaroi se njësitë...

Zbardhet padia ndaj Trump, valë akuzash për përvetësimin e dokumenteve

Donald Trump përballet me 37 akuza lidhur me posedimin e qindra dokumenteve sekrete pasi la Shtëpinë e Bardhë. Në Shtetet e Bashkuara është zbuluar një...

Katër fëmijë gjenden të gjallë në Kolumbi 1 muaj pas rrëzimit të avionit

Katër fëmijë nga një komunitet indigjen në Kolumbi janë gjetur të gjallë në jug të vendit më shumë se pesë javë pasi avioni me...

TË FUNDIT

Kundërofensiva ukrainase e fokusuar në Bakhmut. Putin: Deri më tani kanë dështuar

Trupat ukrainase kanë kaluar në kundërofensivë në Bakhmut, në perëndim të Donjeckut dhe në jug të Zaporizhias. Instituti për Studimet e Luftës deklaroi se njësitë...

Zbardhet padia ndaj Trump, valë akuzash për përvetësimin e dokumenteve

Donald Trump përballet me 37 akuza lidhur me posedimin e qindra dokumenteve sekrete pasi la Shtëpinë e Bardhë. Në Shtetet e Bashkuara është zbuluar një...

Katër fëmijë gjenden të gjallë në Kolumbi 1 muaj pas rrëzimit të avionit

Katër fëmijë nga një komunitet indigjen në Kolumbi janë gjetur të gjallë në jug të vendit më shumë se pesë javë pasi avioni me...

Lejoi filmin nga Kosova, serbët arrestojnë drejtorin e Kulturës në Bujanoc

Policia serbe ka ndaluar ditën e djeshme drejtorin e Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc të Serbisë, Jetmir Ismailin, dhe producentin Gani Veseli pasi ky institucion...

Muralja e Lionel Messit në Tiranë, jehonë në mediat ndërkombëtare

Njëra anë e konviktit për studentët e Mjekësisë në Tiranë është mbuluar nga muralja e Lionel Messit. The Associated Press” shkruan se piktori argjentinas Maximiliano...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×