Xi-Putin bashkojnë forcat, lideri kinez mbërrin në Moskë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti kinez Xi Jinping ndodhet në Moskë për një vizitë dyditore, e para që nga nisja e pushtimit rus të Ukrainës në vitin 2022.

Ai është takuar me presidentin rus Vladimir Putin, me të cilin ka diskutuar për planin kinez të paqes në Ukrainë, si dhe për partneritetin gjithëpërfshirës dhe bashkëpunimin strategjik. Takimi në fjalë ka qenë informal, ndërkohë që ai zyrtar do të zhvillohet të martën dhe do të pasohet nga një konferencë shtypi.

Në momentin e mbërritjes në kryeqytetin rus, i pritur me tapet të kuq, Xi vlerësoi marrëdhëniet miqësore mes Kinës dhe Rusisë.

- Advertisement -

“Jam besimplotë se vizita do të jetë e frytshme dhe do t’i japë një hov të ri zhvillimit të shëndetshëm dhe të qëndrueshëm të marrëdhënieve ruso-kineze”, deklaroi Xi, i cituar nga agjencia e lajmeve “AFP”.

Ndërsa Putin, nga ana e tij, në një takim me zyrtarë të qeverisë ruse do të deklaronte se marrëdhëniet dypalëshe kishin arritur një nivel të paprecedent mirëbesimi.

Vizita po zhvillohet pak ditë pasi Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshoi një urdhër-arrest për presidentin Putin, për krime luftë dhe për rrëmbimin e fëmijëve ukrainas.

Muajin e kaluar, Pekini ofroi një seri propozimesh për dhënien fund të konfliktit, ndaj të cilave Perëndimi reagoi në mënyrë të moderuar.

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian më herët i kanë bërë thirrje Kinës që të mos furnizojë Rusinë me armë, pretendim ky që është hedhur poshtë nga vendi aziatik.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Përplasja e shqiptarëve në Londër me Policinë, avokati zbulon çfarë pritet të ndodhë

Avokati Naim Hasani është shprehur se autoritetet në Mbretërinë e Bashkuar kanë qenë në zbatim të ligjit, në momentin që kërkuan shpërndarjen e tubimit...

Ministri serb i Mbrojtes falenderon ambasadorin rus: Ju ruani territorin tonë

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Millosh Vuçeviç u takua me ambasadorin e Federatës Ruse në Beograd, Aleksandar Harchenko. Vuçeviç ka falënderuar gjatë takimit...

Përplasjet e “çunave të Londrës”, organizatori: Telefonata që alarmoi policinë

Enkeleid Omi, organizator i tubimit në Londër ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania për të folur për ngjarjen që pasoi festën...

TË FUNDIT

Përplasja e shqiptarëve në Londër me Policinë, avokati zbulon çfarë pritet të ndodhë

Avokati Naim Hasani është shprehur se autoritetet në Mbretërinë e Bashkuar kanë qenë në zbatim të ligjit, në momentin që kërkuan shpërndarjen e tubimit...

Ministri serb i Mbrojtes falenderon ambasadorin rus: Ju ruani territorin tonë

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Millosh Vuçeviç u takua me ambasadorin e Federatës Ruse në Beograd, Aleksandar Harchenko. Vuçeviç ka falënderuar gjatë takimit...

Përplasjet e “çunave të Londrës”, organizatori: Telefonata që alarmoi policinë

Enkeleid Omi, organizator i tubimit në Londër ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania për të folur për ngjarjen që pasoi festën...

Moska akuzon Perëndimin: Po kërcënon ekzistencën e OSBE-së

Rusia tha më 29 nëntor se shtetet perëndimore kanë tentuar që t’ua ndalojnë pjesëmarrjen zyrtarëve rusë në takimin e Këshillit Ministror të Organizatës për...

“S’kuptoni nga politika e jashtme”, Vuçiç sulmon opozitën: Hoqa 28 njohje të Kosovës

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka mbrojtur politikën e jashtme të qeverisë së tij lidhur me Kosovën përballë kritikave të opozitës. Në një intervistë për...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×