Zbulohet bunkeri bërthamor mes pyjeve në Danimarkë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

I fshehur thellë në pyllin Rold të Danimarkës veriore, një bunker bërthamor tepër sekret, hapet për herë të parë për t’u vizituar nga qytetarët e thjeshtë, duke hedhur dritë mbi kohën gjatë Luftës së Ftohtë.

Streha nëntokësore, ku gjithçka është ende e paprekur si në një kapsulë kohe, është kthyer në muze mes frikës së ringjallur në Evropë për një konflikt bërthamor pas pushtimit rus të Ukrainës.

Bunkeri u ndërtua midis viteve 1963 dhe 1968 me insistimin e NATO-s, pas testeve bërthamore sovjetike dhe krizës së raketave Kubane.

- Advertisement -

 I quajtur “Regan West”, ai ishte projektuar për të strehuar qeverinë daneze dhe monarkun në rast të luftës bërthamore.

I vendosur poshtë një  pemë, 60 metra nën një kodër ai, ishte menduar të ishte “bastioni i fundit” i demokracisë në Danimarkë, tha për mediat  drejtori i muzeut Lars Christian Norbach.

I ndodhur pothuajse 400 kilometra në veriperëndim të Kopenhagës, bunkeri u ngrit për të strehuar autoritetet daneze për 30 ditë.

“Bomba H ndryshoi plotësisht situatën se si mund të reagonim ndaj një sulmi bërthamor”, shprehet kuratorja dhe historiania i muzeut Bodil Frandsen.

Bunkeri u zbulua për herë të parë në 2012.

Duke ecur nëpër korridoret e gjata me hark, vizitorët  mund shohin dhomën e gjumit destinuar për monarkun, kafenenë, dhomën e konferencave të qeverisë dhe dekorin e stilit të viteve ’60 në një sallë pritjeje me ndriçim të dobët.

Vizitorët e muzeut do të ecin dy kilometra gjatë turneut 90-minutësh dhe do të shohin vetëm rreth 40 për qind të tij.

“Ky është një vend shumë i rëndësishëm për t’u treguar të rinjve, se sa të shqetësuar ishin njerëzit në të vërtetë gjatë Luftës së Ftohtë,” thekson historiania

Dhe sot, tensionet e rritura midis Rusisë dhe Perëndimit kanë kthyer sërish frikën e luftërave.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

I ngarkuar me punë i SHBA takon Altin Dumanin: SPAK po bën një punë mbresëlënëse

I Ngarkuari me Punë i SHBA në Tiranë, David Wisner zhvilloi një takim me kryeprokurorin e Posaçëm të SPAK-ut Altin Dumani, prokurorët e SPAK-ut...

Panairi i parë agroturistik në Përrenjas, fermerët dhe zejtarët: Mungon tregu

Përrenjasi, një qytet i vogël në juglindje të vendit, ka organizuar për herë të parë Panairin Agroturistik. Të shumtë ishin banorët e zonës të...

Ekspozita “Retrospektivë”: 1 vit nga humbja e Sali Shijakut

1 vit pas humbjes së “Artistit të Merituar”, “Piktorit të Popullit” dhe “Nderit të Kombit”, Sali Shijaku, hapet ekspozita “Retrospektivë” me pikturat e tij...

TË FUNDIT

I ngarkuar me punë i SHBA takon Altin Dumanin: SPAK po bën një punë mbresëlënëse

I Ngarkuari me Punë i SHBA në Tiranë, David Wisner zhvilloi një takim me kryeprokurorin e Posaçëm të SPAK-ut Altin Dumani, prokurorët e SPAK-ut...

Panairi i parë agroturistik në Përrenjas, fermerët dhe zejtarët: Mungon tregu

Përrenjasi, një qytet i vogël në juglindje të vendit, ka organizuar për herë të parë Panairin Agroturistik. Të shumtë ishin banorët e zonës të...

Ekspozita “Retrospektivë”: 1 vit nga humbja e Sali Shijakut

1 vit pas humbjes së “Artistit të Merituar”, “Piktorit të Popullit” dhe “Nderit të Kombit”, Sali Shijaku, hapet ekspozita “Retrospektivë” me pikturat e tij...

Presidenca e Rrjetit Mesdhetar të Enteve Rregullatore i kalon Shqipërisë

Shqipëria mori sot presidencën e radhës të Rrjetit Mesdhetar të Enteve Rregullatore, teksa në Tiranë më datat 28 dhe 29 shtator zhvillohet Asambleja Plenare...

Përjashtimet e deputetëve, Sefa-Bardhit: Vetë i firmosën, tani u qajnë hallin

Sekretari për çështjet ligjore të Partisë Demokratike, Indrit Sefa iu përgjigj Gazment Bardhit për çështjen e përjashtimit të deputetëve. Sipas tij duhet kujtuar data 10...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×