Zbulohet ilaçi kundër alzhajmerit, vonon me 5 muaj degradimin e trurit tek njeriu

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një ilaç eksperimental kundër Alzhajmerit ngadalësoi për herë të parë progresin e kësaj sëmundjeje që prek trurin. Studiuesit nuk mund të parashikojnë ende efektet e këtij zbulimi tek cilësia e jetës së pacientit, por zbulimi shihet si një shpresë e re pas zhgënjimeve të vazhdueshme për një trajtim më dinjitoz.

“Rezultatet e proceseve klinike treguan se ilaçi “Lecanemab” ngadalësoi avancimin e sëmundjes. Dhe ne besojmë se kjo u jep shpresë pacientëve dhe mjekëve, stimulon më tepër kërkimet për Alzhajmerin dhe sëmundjet nervore”.- shprehet Dr. Michael Irizarry, specialist.

Rreth 1.800 persona në fazat e para të sëmundjes morën pjesë në studim. Ilaçi vonoi përkeqësimin e gjendjes së pacientëve me rreth 5 muaj.

- Advertisement -

“E kuptojmë se kjo nuk është një kurë dhe po përpiqemi të kuptojmë se çfarë do të thotë të ngadalësosh Alzhajmerin, pasi është hera e parë”.- thekson Maria Carrillo.

Në Shtetet e Bashkuara, Administrata për Ushqimin dhe Medikamentet po shqyrton përshpejtimin e aprovimit të “Lecanemab”. Vendimi mund të merret në fillim të janarit.

Thuajse të gjitha mjekimet ekzistuese për miliona pacientë me Alzhajmer në mbarë botën vetëm sa lehtësojnë simptomat.

LEXONI GJITHASHTU: 

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ylli Manjani grushton tavolinën: Nuk paska shteti para për pajisjet e zgjedhjeve?!

Juristi Ylli Manjani u irritua në “Barometri” në Euronews Albania ndërsa flitej për procesin e votimit dhe numërimit në zgjedhje. Sipas tij shtetit nuk i...

KQZ në vështirësi? Celibashi: Paguajmë mirë, por nuk po gjejmë dot operatorë sepse..

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi për “Barometri” në Euronews Albania se pagesat për operatorët janë të mira, por sërish ka mungesa. “Për rekrutimin...

Kreu i KQZ tregon sa para i dha qeveria për implementimin elektronik

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi thotë se qeveria i ka akorduar KQZ-së, një shumë prej 850 milionë lekësh për implementimin elektronik për 3...

TË FUNDIT

Ylli Manjani grushton tavolinën: Nuk paska shteti para për pajisjet e zgjedhjeve?!

Juristi Ylli Manjani u irritua në “Barometri” në Euronews Albania ndërsa flitej për procesin e votimit dhe numërimit në zgjedhje. Sipas tij shtetit nuk i...

KQZ në vështirësi? Celibashi: Paguajmë mirë, por nuk po gjejmë dot operatorë sepse..

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi për “Barometri” në Euronews Albania se pagesat për operatorët janë të mira, por sërish ka mungesa. “Për rekrutimin...

Kreu i KQZ tregon sa para i dha qeveria për implementimin elektronik

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi thotë se qeveria i ka akorduar KQZ-së, një shumë prej 850 milionë lekësh për implementimin elektronik për 3...

Manjani: Partitë, zero interes për informimin e qytetarëve për Këshillat Bashkiakë

Juristi Ylli Manjani tha për “Barometri” në Euronews Albania se partitë nuk kanë interes për të informuar qytetarët për Këshillat Bashkiakë. Sipas tij deri në...

“14 maji”, Celibashi: Fleta e votimit do jetë më e thjeshtë se në zgjedhjet e 2019-s

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi se fleta e votimit për  zgjedhjet lokale të 14 majit, do të jetë më e thjeshtë se...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×