English

Zbulohet një metodë e re dhe e saktë për diagnostikimin e Alzheimerit 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Është zbuluar një metodë e re, e saktë për zbulimin e sëmundjes së Alzheimerit përmes analizës së gjakut dhe zbulimi mund të sjellë një zbulim revolucionar në diagnostikimin e sëmundjes, njoftuan studiuesit.

- Advertisement -

Matja e nivelit të një proteine ​​të quajtur p-tau 217 në gjak mund të jetë një tregues shumë i besueshëm në zbulimin e shenjave të një gjendje progresive të sëmundjes Alzheimer, duke qenë se kjo proteinë është në të vërtetë një shënues për ndryshimet biologjike në trurin e një personi me sëmundje, sipas Sky Neës.

Ekspertët pohojnë se kjo metodë mund të rezultojë të jetë më e mirë se një numër testesh të tjera aktualisht në zhvillim.

Në një studim që përfshin 786 subjekte, studiuesit donin të zbulonin se cili prej tyre do të kishte më pak dhe cili prej tyre shanset më të mëdha për të zhvilluar Alzheimer me ndihmën e një testi të ri.

“Ky studim është një hap i mirëpritur në drejtimin e duhur sepse tregon se analizat e gjakut mund të jenë po aq të sakta sa edhe testet më invazive dhe më të shtrenjta për zbulimin e simptomave të Alzheimerit”, shpjegoi Richard Oakley, drejtor i asociuar i kërkimit dhe inovacionit në Shoqatën e Alzheimerit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?