Zëdhënësi i qeverisë gjermane: Targat të mos e pengojnë dialogun

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Hebestreit, bën thirrje që situata për targat të mos e pengojë dialogun e normalizimit në mes të Kosovës dhe Serbisë.

“Qeveria gjermane është e zhgënjyer që kryeministri i Kosovës, Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Vuçiç, nuk arritën të hënën të bien dakord për një zgjidhje të krizës aktuale”, tha ai të mërkurën pasdite në konferencën e rregullt për shtyp të qeverisë gjermane, duke iu përgjigjur kështu një pyetjeje të Deutsche Welles.

Ai ka kërkuar të gjendet një zgjidhje për targat ilegale, shkruan KlanKosova.

- Advertisement -

Hebestreit më tej vuri në dukje domosdoshmërinë e arritjes sa më shpejt të një marrëveshjeje në dialog.

“Përshkallëzimi aktual tregon edhe një herë se sa urgjent është progresi ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për të arritur një marrëveshje gjithëpërfshirëse mes dy shteteve,” – u shpreh ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Nesër mblidhet komiteti ndër parlamentar Shqipëri-BE për stabilizim-asocimin

Në datat 1 dhe 2 dhjetor do të mblidhet në Bruksel, Komiteti ndër-parlamentar Shqipëri-BE për Stabilizim-Asocimin. Në rendin e ditës së kësaj mbledhje do të...

Zhdukja e Vis Martinajt, Poli Hoxha: Disa gazetarë po i mëshojnë vrasjes së tij

Gazetari Poli Hoxha thotë se nuk ka asgjë të re në deklaratën e xhaxhait të Ervis Martinajt, i cili ka thënë se nipi i...

Bien nga banesa, vdes 85-vjeçarja në Tiranë dhe 68-vjeçarja në Korçë

Dy të moshuara kanë ndërruar jetë, në Tiranë e Korçë brenda pak minutash. Policia bën me dije se në Unazë të Re, dyshohet se është...

TË FUNDIT

Nesër mblidhet komiteti ndër parlamentar Shqipëri-BE për stabilizim-asocimin

Në datat 1 dhe 2 dhjetor do të mblidhet në Bruksel, Komiteti ndër-parlamentar Shqipëri-BE për Stabilizim-Asocimin. Në rendin e ditës së kësaj mbledhje do të...

Zhdukja e Vis Martinajt, Poli Hoxha: Disa gazetarë po i mëshojnë vrasjes së tij

Gazetari Poli Hoxha thotë se nuk ka asgjë të re në deklaratën e xhaxhait të Ervis Martinajt, i cili ka thënë se nipi i...

Bien nga banesa, vdes 85-vjeçarja në Tiranë dhe 68-vjeçarja në Korçë

Dy të moshuara kanë ndërruar jetë, në Tiranë e Korçë brenda pak minutash. Policia bën me dije se në Unazë të Re, dyshohet se është...

Shfaqja e Eno Peçit që bën bashkë teatrin e baletit të Kosovës dhe Shqipërisë

Exil është baleti me koreografi nga Eno Peçi që bën bashkë në Tiranë teatrin e baletit të Kosovës dhe Shqipërisë. Një koreografi që ka...

Vrasje e shpërthime me tritol, detaje për të shumëkërkuarin Bitri që arrestua sot

Eljo (Ervis) Bitri, 35-vjeç lindur dhe banues në Gostimë të Elbasanit është në listën e 14 personave të shpallur në kërkim nga SPAK në...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×