English

Zelensky në Konferencën e Sigurisë në Mynih: Mungesa e armëve favorizon Putin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka marrë pjesë në Konferencën e Sigurisë në Mynih të Gjermanisë.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, Zelensky u ka kërkuar aleatëve të mbyllin një mungesë “artificiale” të armëve, e cila po u jep fuqinë forcave ruse në fushën e betejës

Ai tha gjithashtu se më shumë ndihmë financiare nga SHBA, aktualisht e ngecur, është jetike për Ukrainën.

Duke iu drejtuar politikanëve, diplomatëve dhe zyrtarëve ushtarakë në Konferencën e Sigurisë në Mynih, të cilët i dhanë duartrokitje të vazhdueshme, ai i falënderoi ata për mbështetjen e tyre dhe kërkoi më shumë.

Ai u tha atyre: “Fatkeqësisht, mbajtja e Ukrainës në një mungesë artificiale të armëve, veçanërisht në artileri dhe aftësi me rreze të gjatë, i lejon Putinit të përshtatet me intensitetin aktual të luftës.

“Nëse artileria juaj (vargësia) është 20 km (12 milje), por ajo e Rusisë është 40 km, ka përgjigjen tuaj.”

Kryeministrja daneze Mette Frederiksen tha: “Duhet t’ju kishim mbështetur shumë më tepër që nga fillimi i kësaj lufte”.

“Ukraina nuk mund të fitojë një luftë pa armë. Fjalët thjesht nuk mjaftojnë”, shtoi ai.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?