Zgjedhjet e 14 majit | Celibashi: Mund të ketë votim elektronik edhe në dy bashki

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryekomisioneri Shtetëror për Zgjedhjet, Ilirjan Celibashi thotë se mund të ketë votim elektronik edhe në dy bashki të tjera, përveç asaj të Vorës, në lidhje me zgjedhjet e 14 majit.

Në një deklaratë për mediat, Celibashi u shpreh se KQZ-ja i ka bërë kërkesë qeverisë për financim të projektit të votimit elektronik për 6 bashki.

Por për shkak të kohës në dispozicion, votimi elektronik mund të realizohet në dy bashki.

- Advertisement -

“Jemi akoma në një proces diskutimesh me qeverinë. Ne kemi bërë kërkesën për financim të projektit të votimit elektronik edhe për 6 bashki të tjera. Koha që kemi në dispozicion, në fakt na e bën të pamundur zhvillimin në këto 6 bashki, sepse jemi shumë vonë. Ndoshta për një ose dy bashki më shumë se sa Vora, ne mundet ta realizojmë votimin elektronik, por gjithsesi, mbetet për t’u parë nëse këtë javë ose javës tjetër, do të marrim një përgjigje të qartë nga qeveria nëse i disponon paratë për ta financuar këtë projekt.

Do preferonim që të kishim një bashki të madhe, apo dy bashki të mëdha dhe ndoshta një bashki relativisht mesatare le të themi. Në total, 400 qendra votimi, maksimumi, do të ishte e përshtatshme për ta zhvilluar për kohën që kemi në dispozicion, votimin elektronik”, theksoi ai.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

TË FUNDIT

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×