English

Supriza e zgjedhjeve në Francë! Dalin rezultatet e sondazheve, e majta merr shumicën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kanë dal rezultatet e para të sondazheve për zgjedhjet në Francë. Koalicioni i krahut të majtë, Fronti i Ri Popullor (NFP) pritet të ketë midis 172 dhe 192 vende, sipas sondazhit të IPSOS.

- Advertisement -

Ndërkohë, demokratët liberalë të qendrës së Presidentit Emmanuel Macron do të arrijnë midis 150 dhe 170 vende, thonë anketuesit, ndërsa republikanët e qendrës së djathtë (LR) mund të marrin midis 57 dhe 67 vende parlamentare.

Rally National, partia e ekstremit të djathtë të udhëhequr nga Marine Le Pen dhe Jordan Bardella, parashikohet të mbledhë vetëm 132-152 vende, duke i dhënë asaj vendin e tretë, tretë..

Rezultatet e exit poll sipas IPSOS:

Fronti i Ri Popullor – 172-192 vende

Aleanca e Ansamblit – 150-170 vende

Tubimi kombëtar- 132-152 vende


LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?