English

Zgjedhjet në Francë| Partia e ekstremit të djathtë të Le Pen fiton raundin e parë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tre javë pasi mposhti rivalët e saj në sondazhet evropiane me pjesëmarrje të ulët, Tubimi Kombëtar (RN) i Le Pen konfirmoi statusin e tij si forca kryesore politike e Francës në raundin e parë të zgjedhjeve legjislative të shënuar nga pjesëmarrja më e lartë në tre dekada.

- Advertisement -

Kampi i Le Pen siguroi një fitore të qartë, megjithëse jo vendimtare, që do të thotë se rezultati përfundimtar i votimit mbetet i pasigurt përpara raundit të dytë të votimit më 7 korrik. Macron , vendimi i të cilit për të thirrur zgjedhjet e parakohshme kishte habitur miqtë dhe armiqtë, ka kërkuar votuesit të mblidhen kundër të djathtës ekstreme të dielën e ardhshme.

RN dhe aleatët e saj në të djathtë morën 33.2% të votave në raundin e parë, përpara Frontit të Ri Popullor të krahut të majtë (NFP) me 28.1%, sipas parashikimeve nga anketuesit Ipsos-Talan. Aleanca e Ansamblit të Macron zbret në vendin e tretë me 21%, e ndjekur nga konservatorët Les Républicains dhe partnerët e tyre me 10%.

Bazuar në këto shifra, kampi i ekstremit të djathtë do të vazhdonte të fitonte midis 230 dhe 280 vende në Asamblenë Kombëtare, shtuan anketuesit, duke e lënë atë më pak nga 289 vendet e nevojshme për të fituar një shumicë absolute.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?