English

Zgjedhjet në Francë, vendi dëshmon pjesëmarrjen më të lartë të votuesve në 40 vjet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pjesëmarrja e zgjedhjeve në Francë deri më tani ka qenë më e lartë se sa pritej dhe duket se po zbut trendin e viteve të fundit. Deri në mesditë, ishte 26% më i larti në më shumë se 40 vjet.

- Advertisement -

Kjo është një rritje nga zgjedhjet parlamentare të vitit 2022. Në këtë pikë të ditës gjatë atij sondazhi, ishin regjistruar vetëm 18.43% .

“Ky është niveli më i lartë që nga zgjedhjet legjislative të vitit 1981,” tha Mathieu Gallard, drejtor kërkimi në institutin e sondazheve Ipsos.

Kjo ishte veçanërisht e habitshme në kryeqytetin, Paris, ku pjesëmarrja në mesditë ishte 25.48% krahasuar me 12.8% në të njëjtën kohë në vitin 2022, domethënë dy herë më e lartë, raportojnë mediat franceze.

Kjo pasqyron aksionet në një zgjedhje që përfundimisht mund të shohë një nga dy fuqitë kryesore të Bashkimit Evropian të udhëhequr nga një qeveri e së djathtës populiste.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?