English

Zjarr në Galerinë e Artit, digjen mbi 4,000 piktura nga koleksioni i Abkhazisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një zjarr ka shkatërruar pothuajse të gjithë koleksionin e artit të Abkhazisë, rajoni i shkëputur i Gjeorgjisë që kontrollohet nga Rusia.

- Advertisement -

Më shumë se 4,000 piktura në Galerinë Kombëtare të Arteve në kryeqytetin Sukhumi humbën nga flakët.

Ajo u përhap shpejt brenda ndërtesës së fillimit të shekullit të 20-të, e cila kishte një strukturë druri dhe ishte shtëpia e një koleksioni të tërë të artit abkazian.

Hetuesit thonë se zjarri mund të ketë shkaktuar një qark të shkurtër elektrik.

Një video në rrjetet sociale tregonte flakë të forta brenda galerisë.

Midis veprave të shkatërruara të artit ishin 300 pjesë të artistit dhe stilistit të njohur Alexander Chachba-Shervashidze.

Drejtori i galerisë kombëtare, Suram Sakanya, tha se koleksioni i kishte mbijetuar luftës civile të Abkhazisë me Gjeorgjinë në vitet 1990 dhe ishte një humbje e pariparueshme për kulturën abhaze.

“Ne kemi mbledhur këtë koleksion që nga viti 1963 dhe ai u përfshi në flakë në sekonda. Një tragjedi e tillë për ne këtu në Abkhazi,” tha drejtori.

Artistët vendas kishin kërkuar prej kohësh një vend më të përshtatshëm për të ruajtur koleksionin unik të artit. Një video e marrë para zjarrit tregoi piktura të grumbulluara së bashku në dy dhoma të ngushta pa mbrojtje adekuate.

Abkhazia, e cila merr mbështetje ushtarake dhe financiare nga Moska, shtrihet në cepin veriperëndimor të Gjeorgjisë dhe kufizohet me Rusinë.

Rajoni luftoi një luftë shkëputjeje me Gjeorgjinë nga 1992-93 dhe shpalli pavarësinë në 1999, por ka pak njohje ndërkombëtare.

Që nga lufta gjeorgjiane-ruse e vitit 2008, Moska e ka njohur atë si një shtet të pavarur. Gjeorgjia thotë se Abkhazia është e pushtuar nga Rusia.

Presidentja e Gjeorgjisë Salome Zourabichvili tha se zjarri ishte “një tragjedi për të gjithë ne”.

“Unë e dëshpëroj atë që është një pasojë e drejtpërdrejtë e neglizhencës së identitetit kulturor si nga udhëheqja de fakto ashtu edhe nga okupatorët rusë,” postoi ajo në X, dikur Twitter.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?