English

Zjarr në pyllin e Ujit të Ftohtë Tepelenë, ndërhyjnë forcat e zjarrfikëses

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një vatër zjarri është regjistruar këtë pasdite në masivin pyjor në zonën e Ujit të Ftohtë Tepelenë. Flakët janë shfaqur rreth orës 16.00 në një sipërfaqe me shkurre.

- Advertisement -

Të ndihmuar edhe nga terreni i thatë brenda pak minutash ato janë përhapur në një sipërfaqe të gjerë duke rrezikuar dëmtimin e masivit pyjor në pikën turistike të Ujit të Ftohtë.

Për shuarjen e zjarrit kanë ndërhyrë efektivat zjarrfikës si dhe shërbimi pyjor Tepelenë. Flakët kanë dëmtuar vetëm një sipërfaqe me shkurre në zonën e Ujit të Ftohtë.

Moti i thatë i ditëve të fundit ka shkaktuar disa zjarre në pyje dhe kullota në Qarkun e Gjirokastrës ndërkohë që një person është proceduar penalisht si autor i dyshuar i një prej vatrave të zjarrit.

Shërbimi Zjarrfikës në Gjirokastër bën thirrje për respektimin e masave parandaluese nga banorët për evitimin e zjarreve në pyje-kullota.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?