Zjarret në Greqi shkatërrojnë ishujt, gjendje e jashtëzakonshme në disa zona

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një sërë zjarresh kanë goditur dhe shkatërruar zona të gjera pyjore në disa ishuj të Greqisë.

Në zonën e Kretës si dhe pranë qytetit të Florinës në zonën veriore është shpallur gjendja e emergjencës.

Në Rodos, erërat e forta kanë nxitur flakët shkatërruese. Gjendja e jashtëzakonshme në disa njësi të Rodosit do të qëndroj në fuqi për 6 muajt e ardhshëm, deri më 18 janar. Kërkesa u dorëzua guvernatori rajonal I Egjeut Jugor si dhe kryebashkiaku i Rodosit, të cilët kanë dhënë alarmin.

- Advertisement -

Ndërsa të mërkurën, autoritetet evakuuan katër fshatra dhe një hotel pasi zjarri që shpërtheu në orët e para të së mërkurës pranë fshatit Apollonas në malet perëndimore iu afrua vendbanimeve. Shërbimi meteorologjik grek kishte paralajmëruar për një rrezik të shtuar të zjarreve nga e enjtja, pasi vendi u rikuperua nga vala e parë e madhe e të nxehtit të verës.

Një valë e dytë e të nxehtit parashikohej të fillonte të enjten, me temperatura që do të kalonin 40 gradë Celsius në disa zona, dhe do të rriteshin më tej të premten në një maksimum prej 44 gradë Celsius.

Forcat tokësore dhe ajrore të zjarrfikësve do të vazhdojnë patrullimin parandalues në pyjet e të gjithë territorit të Greqisë mes kushteve të vështira. Zjarret janë të zakonshme në Greqi, por verërat më të nxehta, më të thata dhe me erë e kanë kthyer Mesdheun në një pikë të nxehtë zjarri në vitet e fundit.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mediat në Moskë: Një amerikan gjendet i vdekur në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4 dhjetor. Ernest...

Gjendet i vdekur një amerikan në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4 dhjetor. Ernest...

45-vjeçari bie nga lartësia duke punuar, përfundon në spitalin e Elbasanit

Një 45-vjeçar në Elbasan ka mbërritur në spital për të marrë ndihmën mjekësore, pasi dyshohet të jetë rrëzuar nga një strukturë metalike teksa ka...

TË FUNDIT

Mediat në Moskë: Një amerikan gjendet i vdekur në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4 dhjetor. Ernest...

Gjendet i vdekur një amerikan në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4 dhjetor. Ernest...

45-vjeçari bie nga lartësia duke punuar, përfundon në spitalin e Elbasanit

Një 45-vjeçar në Elbasan ka mbërritur në spital për të marrë ndihmën mjekësore, pasi dyshohet të jetë rrëzuar nga një strukturë metalike teksa ka...

Flet babai i Naim Murselit: Ta dija që e kishte bërë evlati im, ai s’do ishte gjallë

Babai i Naim Murselit, tha se pas arrestimit të djalit të tij, ai nuk ka pasur asnjë kontakt me djalin e tij që pas...

Aksidentohet për vdekje 43-vjeçari shqiptar në Itali

Një 43-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë mbrëmjen e djeshme në Itali. Sipas burimeve nga mediat e huaja, ai ka ndërruar jetë pasi nuk ka mundur...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×