English

Zjarri vdekjeprurës në Greqi, dënohen gjashtë persona dhe lirohen 15 të tjerë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një burrë u dënua për zjarrvënie të pavullnetshme të hënën për rolin e tij në zjarrin më vdekjeprurës të Greqisë në kujtesë dhe pesë ish-zyrtarë të zjarrfikeses u shpallën fajtorë për kundërvajtje që lidhen me reagimin e tyre ndaj zjarrit të vitit 2018.

- Advertisement -

Ndërsa gjykata shpalli dënimet dhe lirimin e 15 të tjerëve duke përfshirë guvernatorët rajonalë për akuzat për kundërvajtje duke përfshirë vrasjen e pavullnetshme, të afërmit e viktimave bërtisnin “turp”, tha një nga avokatët e tyre.

Anëtarët e familjes shpërthyen në lot pas shpalljes së pafajësisë dhe disa thanë se dënimet për kundërvajtjet, të cilat të gjitha kishin dënime me burg, por alternativa e një gjobe  ishin shumë të buta, tha një zëdhënës i të afërmve për Reuters.

Gjithsej 104 persona vdiqën  nga zjarri në qytetin bregdetar të Matit në korrik 2018, shumë prej të cilëve u përpoqën të arratiseshin nëpër një labirint rrugësh.

Të mbijetuarit akuzuan autoritetet në atë kohë për dështimin për të koordinuar operacionet e shpëtimit dhe se reaguan shumë ngadalë.

Qeveria dhe autoritetet lokale hodhën poshtë akuzat, fajësuan zjarrvënësit dhe thanë se erërat e forta dhe flakët e forta kishin bërë që të mos kishte kohë për veprim të koordinuar.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?