“1 mln tonë grurë drejt Turqisë”- “Marrëveshja e vogël” që Erdogan arriti me Putin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Avdylvehap Ejupi, kryeredaktor në televizionin TRT në Turqi, në një lidhje direkte nga Stambolli për studion e Euronews Albania, zbuloi më shumë detaje në lidhje me takimin mes presidentit turk dhe Vladimir Putin në Soçi.

Ejupi tha se një sukses i vogël mund të thuhet se është arritur në lidhje me eksportin e grurit nga Ukraina.

Ai tha nënvizoi se rreth 1 milion ton drithëra do të transportohen në tregun global përmes Turqisë.

- Advertisement -

Sipas gazetarit, gruri do të përpunohet në miell në Turqi dhe më pas do të transportohet drejt gjashtë vendeve të Afrikës së Jugut.

“Një progres është arritja e një marrëveshje për transportimin e gati 1 milion ton drithëra të Rusisë në tregun global nëpërmjet Turqisë, pra marrëveshja është që ata 1 milion ton drithëra do të transportohen në Turqi ku do të rikthehet të ripërpunohet në miell dhe ky mielli të transportohet drejt gjashtë vendeve të Afrikës”- tha Ejupi.

Kujtojmë se Presidenti Putin deklaroi gjatë takimit të djeshëm me Erdogan se Rusia do të kthehet në marrëveshjen e drithërave vetëm nëse Perëndimi plotëson kërkesat e Moskës për sanksionet.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×