English

1 në 3 partnerë largohen nga shtrati gjatë natës, shtohen problemet me gjumin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Më shumë se një e treta e amerikanëve zgjedhin të flenë larg partnerëve të tyre duke praktikuar atë që njihet si “divorc gjumi” për të shmangur ndërprerjet e zakonshme të natës si gërhitja, pagjumësia dhe kohët e ndryshme të alarmit, sipas një studimi të ri nga Akademia Amerikane e Mjekësisë së Gjumit.

- Advertisement -

“Megjithëse termi ‘divorci i gjumit’ duket i ashpër, në të vërtetë thjesht do të thotë që njerëzit kanë përparësi gjumin dhe lëvizin në një dhomë të veçantë gjatë natës kur është e nevojshme,” tha Seema Khosla, MD, një pulmonologe dhe zëdhënëse për AASM, në një njoftim për shtyp.

Gjumi i dobët mund t’ju vendosë në një humor të keq, dhe njerëzit që nuk flenë mjaftueshëm kanë gjithashtu më shumë gjasa të debatojnë me partnerin e tyre. Organizata anketoi 2005 të rritur.

Sipas brezave, më shumë mijëvjeçarë praktikojnë “divorcin e rastësishëm të gjumit” sesa grupmoshat e tjera në 43%. Ndërkohë, 33% në Gjeneratën X thanë se e bëjnë këtë; 28% e njerëzve në Gjeneratën Z; dhe 22% e Baby Boomers. Në mesin e meshkujve, 45% thanë se flenë herë pas here ose vazhdimisht në një dhomë tjetër, krahasuar me 25% të grave.

Studimet tregojnë se kur një partner në shtrat ka një çrregullim gjumi, mund të ndikojë negativisht tek personi tjetër që fle. Për shembull, partnerët priren të zgjohen në të njëjtën kohë kur dikush ka pagjumësi.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?