1 vit nga masakrat në Buça, banorët përkujtojnë tmerrin e lënë pas nga rusët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një vit më parë, bota pa e tmerruar pamjet e filmuara në rrugët e Buçës. Forcat ruse ishin tërhequr duke lënë pas disa qindra trupa të civilëve të vrarë, shumica e të cilëve të hedhur në rrugë.

“Kur Buça ishte boshatisur, ne pamë se tmerri nuk ishte diku atje, por në rrugë”, tha asokohe presidenti ukrainas në një mesazh në Telegram.

Jeta u rikthye gradualisht në Buça, por asnjë prej banorëve të saj nuk ka mundur të harrojë ato javë tmerri.

- Advertisement -

“Ishin kohë të tmerrshme. Vetëm kur u krijua korridori humanitar mundëm të largoheshim. Ishte shumë e frikshme, rrugës kishte shumë ushtarë rusë, por falë Zotit mbijetuam dhe mundëm të largoheshim që këtej”, u shpreh Natalya Plesa, banore e Buçës.

Është e vështirë të harrohet ajo që ndodhi në rrugët e Buçës. Shumë viktima u varrosën në një varr masiv pranë një kishe.

“Është me rëndësi që të mos jetojmë me të kaluarën, por me të ardhmen. Për ta bërë këtë duhet jo vetëm të mposhtim pushtuesit, por që edhe e keqja të dënohet”, theksoi Andriy Golovin, kryeprift.

Vlerësohet se të paktën 457 civilë u ekzekutuan nga trupat ruse në Buça. Moska ka mohuar gjithmonë përgjegjësinë dhe deklaron se gjithçka ka qenë e sajuar. Ndërkohë, drejtësia ndërkombëtare po i heton vrasjet si krim lufte.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

TË FUNDIT

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

“Çfarë duan këta njerëz?”, Açka flet për të “fortët” që rrethuan deputetët e PD

Deputetja Flutura Açka komentoi në emisionin Now në Euronews Albania përplasjen e ndodhur në mbledhjes së kryesisë së PD 2 ditë më parë. Ajo u...

Pacolli: Albin Kurti e ka refuzuar Ramën me arrogancë siç bën me ndërkombëtarët

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli tha në emisionin Now në Euronews Albania se marrëdhëniet mes Kurtit  dhe Ramës kanë qenë gjithmonë irelevante. Sipas tij, Kurti...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×