English

10 njerëzit më të kërkuar në Google gjatë 2022

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Raporti ” 2022 Year in Search — Themes and Insights ” bazohet në kërkimet që u rritën gjatë një periudhe të qëndrueshme kohore këtë vit.

- Advertisement -

Johnny Depp

Në krye të klasifikimit është aktori Johnny Depp, i cili në dhjetor zgjidhi paditë e tij për shpifje kundër Amber Heard pas një gjyqi të profilit të lartë në fillim të këtij viti, në të cilin ish-çifti akuzuan njëri-tjetrin për abuzim fizik dhe verbal.

Will Smith

Will Smith bëri bujë këtë vit, jo për aktrimin e tij, por për shuplakën ndaj prezantuesit të Oscars, Chris Rock , pasi komediani bëri shaka me gruan e aktorit, Jada Pinkett Smith.

Incidenti gjithashtu u rendit në vendin e nëntë në kategorinë kryesore të ‘lajmeve’ më trend. Pasojat rezultuan që Smith të ndalohej nga Oscars për 10 vitet e ardhshme.

Amber Heard

Pas gjyqit me aktorin Johnny Depp Heard tha se vendimi për t’u zgjidhur ishte i vështirë: “Unë kurrë nuk e zgjodha këtë,” shkroi ajo në Instagram.

“Kam mbrojtur të vërtetën time dhe duke vepruar kështu, jeta ime, siç e dija, u shkatërrua. Fyerja me të cilën jam përballur në mediat sociale është një version i përforcuar i mënyrave në të cilat gratë riviktimizohen kur dalin përpara.”

Vladimir Putin

Presidenti rus Vladimir Putin u rendit si personi i katërt më i kërkuar në Google, duke reflektuar se si lufta në Ukrainë ka dominuar titujt kryesorë. Globalisht, ‘Ukraina’ ishte lajmi i vetëm më i kërkuar dhe termi i tretë më i popullarizuar i kërkimit.

Chris Rock

Pas përballjes Smith vs Rock  , prezantuesi i Oscars Chris Rock është në vendin e pestë në listën e njerëzve më të kërkuar në Google këtë vit në mbarë botën. Ai gjithashtu zuri vendin e katërt si aktori më i kërkuar, ndërsa Jada Pinkett Smith zuri vendin e pestë.

Novak Gjokoviç

Gjokoviç zë vendin e gjashtë, së bashku me të qenit atleti më i kërkuar në Google.

35-vjeçari serb u ndalua të garonte në Australian Open dhe US Open për shkak të mosvaksinimit, por megjithatë fitoi titullin e tij të shtatë të Wimbledon dhe finalet e ATP.

Anna Sorokin (Delvey)

Mashtruesja gjermane me origjinë ruse, Anna Delvey – ose Anna Sorokin – zë vendin e shtatë pasi Netflix i ktheu bëmat e saj në serialin popullor ” Inventing Anna “, i cili u nominua për tre çmime Emmy.

Anna pozoi si një trashëgimtare e pasur dhe u përpoq të mashtronte hotelet, bankat dhe të njohurit në New York City midis viteve 2013 dhe 2017.

Andrew Tate

Interesi për influencuesin dhe kikboksierin britaniko-amerikan Andrew Tate u rrit në gusht kur ai u ndalua nga Instagram, Facebook, TikTok dhe YouTube për shkelje të udhëzimeve të komunitetit të secilës platformë. Vetë-përshkruar “trajneri i suksesit” është kritikuar në internet për atë që shumë e shohin si këshilla mizogjene dhe maskulinitet toksik.

Rishi Sunak

Pas marrjes së postit si kryeministri i Mbretërinë e Bashkuar, pati një stuhi kërkimesh në Google  për Rishi Sunak.  Ai u bë kryeministri i parë jo i bardhë i Mbretërisë së Bashkuar.

Simon Leviev

Një tjetër mashtrues është në dhjetëshen e njerëzve më të kërkuar në Google në 2022.

Simon Leviev, i njohur më mirë si Mashtruesi i Netflix-it, Tinder, u bë viral në shkurt 2022. Mashtruesi izraelit i dënuar për vjedhje, falsifikim dhe mashtrim. Ai dyshohet se ka marrë rreth 10 milionë dollarë nga viktimat në të gjithë Evropën midis 2017 dhe 2019.

Filmi dokumentar zbuloi se si Leviev mashtroi shumë gra pasi i kishte takuar në aplikacionin e njohur të takimeve.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×