10 vjet pritje për pensionet, fitojnë shqiptarët në Itali, Greqia s’jep sinjale

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Emigrantët shqiptarë të punësuar në Itali, do të marrin pension të plotë, i cili bashkon vitet e punës atje dhe në Shqipëri.

Ata do të përfitojnë për çdo kombinim të viteve të punës në dy vendet. E njëjta gjë do të vleje edhe për shtetasit italianë që punojnë në Shqipëri.

Problemi do të zgjidhet në vitin 2023, pasi marrëveshja e përmbledhur në një dokument eshte aprovuar nga qeveritë.

- Advertisement -

Në Itali punojnë rreth 300 mijë shqiptarë, dhe çdo vit arrijnë moshën e pensionit 25 mijë.

Procesi për njohjen e kontributeve ka nisur në vitin 2014 dhe tashmë është drejt përmbylljes.

Çështja mbeti peng i negociatave për shumë vite për shkak të numrit të madh të emigrantëve shqiptarë.

Deri tani qeveria jonë ka negociuar me 14 shtete në fushën e sigurimeve shoqërore, por procesi prej vitesh ka ngecur edhe me Greqinë, e cila ka komunitetin më të madh të shqiptarëve.

Në shtator, vendi ynë do dorëzojë draftin e pensioneve në shtetin helen, por gjasat për të arritur një marrëveshje të shpejtë janë të pakta.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi, nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Italia, vendi i parë perëndimor që ndalon ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që ka bllokuar chatbot-in e avancuar ChatGPT. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave tha se kishte...

Bardh Sejdari tregon për “Barometrin” sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet

Bardh Sejdari ka treguar në emisionin “Barometri” se sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet. Ai ka bërë një analizë të shkurtër se sa shkon...

TË FUNDIT

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi, nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Italia, vendi i parë perëndimor që ndalon ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që ka bllokuar chatbot-in e avancuar ChatGPT. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave tha se kishte...

Bardh Sejdari tregon për “Barometrin” sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet

Bardh Sejdari ka treguar në emisionin “Barometri” se sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet. Ai ka bërë një analizë të shkurtër se sa shkon...

Rritet shqetësmi për kostot e jetesës në Tiranë, si ndryshoi në matjet e Barometrit?

Shqetësimi i qytetarëve për koston e jetesës në kryeqytet është rritur. Të ndarë sipas gjinive 32.8% e atyre që mendojnë kështu janë meshkuj, ndërsa...

A është përmirësuar transporti publik në kryeqytet? E zbulon Barometri

Transporti publik është renditur si një nga problematikat kryesore sa i përket qytetarëve të Tiranës. 13.4% e të pyeturve nga Barometri i përkasin gjinisë femërore,...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×