English

12 orë luftë mes forcave speciale dhe ekstremistëve në Somali, 9 viktima

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të paktën 9 persona janë vrarë dhe 60 janë shpëtuar në rrethimin e një hoteli në Somali, ndërsa trupat qeveritare luftuan me ekstremistët e al-Shabaab, tha zëdhënësi i policisë Sadiq Asen Ali.

- Advertisement -

Sipas tij, operacioni në hotelin Roz ka përfunduar, raporton Reuters. Forcat speciale luftuan me ekstremistët për më shumë se 12 orë pasi grupi islamik sulmoi një ndërtesë në qendër të Mogadishu.

Ai tha se ekstremistët vranë 8 civilë dhe 1 ushtar në rrethimin e hotelit. Pesë ushtarë të tjerë u plagosën nga të shtënat, duke shtuar se gjashtë luftëtarë të al-Shabaab morën pjesë në sulmin në hotel.

Para ngjarjes së të hënës, dëshmitarët i konfirmuan një gazetari të BBC-së se dëgjuan disa shpërthime të forta dhe të shtëna me armë zjarri nga hoteli Villa Rose Guest pranë pallatit presidencial.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?