English

3 herë kryeministër| Zgjedhjet në Indi, Narendra Modi drejt formimit të qeverisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri indian Narendra Modi pritet të betohet për një mandat të tretë më 8 qershor, pasi aleatët kryesorë u zotuan për mbështetjen e tyre të vazhdueshme një ditë pas daljes së rezultateve zgjedhore, ku partia e Modit humbi shumicën e vetme në Parlament.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, Modi, një populist që ka dominuar politikën indiane që nga ardhja në pushtet në 2014, për herë të parë do të ketë nevojë për mbështetjen e aleatëve rajonalë, besnikëria e të cilëve është lëkundur gjatë viteve, gjë që mund të komplikojë axhendën e reformave të qeverisë.

Të mërkurën, dy aleatë në koalicionin e tij të Aleancës Demokratike Kombëtare, Partia Telugu Desam, një lojtar kyç rajonal në shtetin jugor të Andhra Pradesh dhe Janata Dal (E bashkuar) që sundon shtetin verior të Biharit, premtuan mbështetjen e tyre.

“Ne jemi me NDA, unë do të marr pjesë në takimin në Delhi sot,” u tha gazetarëve Chandrababu Naidu, udhëheqësi i TDP, duke iu referuar një takimi të aleancës së udhëhequr nga BJP të planifikuar të zhvillohet më vonë gjatë ditës.

Modi i dha dorëheqjen e tij të mërkurën Presidentit Droupadi Murmu pasi kabineti federal u mblodh dhe rekomandoi shpërndarjen e Parlamentit, i pari nga shumë formalitetet kushtetuese përpara se Modi të mund të formonte një qeveri të re.

Modi dhe kabineti i tij i ri ishin planifikuar të bënin betimin të shtunën, raportuan mediat lokale.

NDA fitoi 293 vende në dhomën e ulët të parlamentit prej 543 anëtarësh, më shumë se 272 që nevojiteshin për të formuar një qeveri.

BJP e Modi fitoi 240 vende më vete, pra më pak se gjysmën e vendeve, që mund të ngadalësojë politikat fiskale të Indisë, tha agjencia e vlerësimit Moody’s .

Të dy aleatët rajonalë, TDP dhe JD-(U), konsiderohen pragmatistë në politikën ekonomike, por qeveria e re e Modit ka të ngjarë të ketë nevojë të gjejë para për të financuar më shumë shpenzime për projektet e mirëqenies në shtetet e tyre.

Shumica e dobësuar për aleancën e Modit mund të përbëjë sfida për elementët më ambicioz të axhendës së reformave të qeverisë, tha agjencia e vlerësimit Fitch.

Megjithatë, ai shtoi: “Pavarësisht shumicës më të vogël, ne presim që vazhdimësia e gjerë e politikave të vazhdojë, me qeverinë që të ruajë fokusin e saj në shtytjen e saj kapitale, lehtësinë e masave të të bërit biznes dhe konsolidimin gradual fiskal.”

‘Zgjedhjet, të cilat ishin më të afërta se sa pritej, duhet të rrisin perspektivën e reformave produktive’, tha të mërkurën këshilltari kryesor ekonomik i vendit.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?