30.7% më shumë të ardhura për hotelet, 16% për restorantet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Hotelet rritën të ardhurat dhe fitimet e tyre në masë më të madhe sesa restorantet. Nga publikimi i të dhënave nga INSTAT rezulton se këtë sezon veror, indeksi I shitjeve për sektorin e hotelerisë shënoi një rritje me 30,7% kundrejt rritjes së shërbimeve të restoranteve, të cilat u rritën me 16%.

E reklamuar si një nga destinacionet turistike më të lira, Shqipëria u vizitua vetëm në muajin gusht nga më shumë së 2 milion turistë dhe pushues, të cilët qëndruan në strukturat akomoduese të të gjithë vendit.

Por nga ana tjetër, kontributi në punësim vijon të mbetet I zbehtë. Sipas të dhënave punësimi vijon të jetë i ulët me një rritje prej vetëm 4.2% në tre mujorin e dytë të këtij viti për strukturat akomoduese, dhe vetëm 1.6% për shërbimet e restoranteve.

- Advertisement -

Megjithatë turizmi dhe restorantet kanë kontribuar me 11.8% në ekonominë shqiptare, e cila në vitin 2022 xhiroi 4,5 trilion lekë.

Të dhënat e Bankës Qendrore tregojnë se shpenzimet e të huajve për të udhëtuar drejt Shqipërisë ishin 1.55 miliardë euro, 37% më shumë sesa vitin e kaluar.

Shqipërinë e vizituan vetëm 6 muajt e parë të vitit nga mbi 7 milion turistë nga e gjithë bota, 27% më shumë sesa një vit më parë.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

TË FUNDIT

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

U qëllua me breshëri kallashnikovi nga një BMW, si ndodhi atentati ndaj Eno Nikulaj

Euronews Albania ka mësuar detaje të reja në lidhje me atentatin e rëndë të ndodhur mbrëmjen e kësaj të shtune në qytetin e Lezhës. Gazetari...

Avokati: S’do ta merrja asnjëherë në mbrojtje një vrasës gjakftohtë si Naim Musreli

Avokati Gentian Rumano refuzoi publikisht në emisionin “Review” në Euronews Albania që të merrte në mbrojtje një person si Naium Murseli, i cili organizoi...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×